Осы сабақ арқылы жүзеге сатын оқу мақсаты: |
Т1. Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау. А2. Тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу. ТБ1.1. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Сөздікке сүйеніп, тірек сөздердің мағынасын анықтау, тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен көтерілетін мәселесіні болжау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көптеген оқушылар: Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикетіне сай тақырып бойынша диалогтік қарым-қатынасқа түсу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір құушылар: Деректі және дерексіз зат есімдерді, көптік мәнді есімдерді ажырату, өз пікірін білдіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі: |
Жаңа атериалды игерту сабағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, өзін-өзі тану, жаратылыстану, АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Отбасы мүшелері туралы түсінікті, зат есімді бүгінгі сабақта қолдана алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс әдіс-тәсілдер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы – 5 минут |
“ Ыстық орындық” әдісі Мақсаты: оқушылардың алдыңғы білетін тақырыптары бойынша алған білімдерін тексеру, кері байланыс жасау. Ұсынылған тапсырма бойынша қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру. Сұрақтар: - Отбасыңда неше адам бар? - Қандай отбасылық мейрамдарды атап өтесіңдер? - Отбасы күні қашан тойланады? -Отан отбасынан басталады мақалын қалай түсінесің? ҚБ. Жарайсыңдар! Керемет! Тамаша! Қызығушылығын ояту. Мәтіналды жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға тақырыпты болжау суреттері көрсетіліп, сұрақтар қойылады. Мақсаты: Қандай да болмасын ақпарат туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу.
- Оқушылар, мына суреттерде не бейнеленген? - Отбасындағы әкенің рөлі қандай? - Әкешім – бәйтерегім, Әке – шаңырақ тірегі, Әке – астар тауым сөздерінің мағынасын қалай түсінесіңдер? ҚБ. Жұлдызшалар арқылы бағалау. |
Бейнелі суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы – 32 минут
|
Ж. Тапсырма. Сөздікке сүйеніп, берілген сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын анықта. «Семантикалық карта» әдісі Мақсаты: сөздік қорды дамыту, мағынасын ашу.
Дескриптор: - сөздіктің көмегімен сөздердің мағынасын табады; - сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын анықтайды; - сөйлем құрайды. ҚБ. Өзін-өзі бағалау (дескрипторға сүйеніп өзін-өзі бағалайды). «Бір минуттық әңгіме» әдісі Иен Майлс бойынша Мақсаты: оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысын қалыптастыру. ЖЖ. Тапсырма. А) Мәтінді тыңда. Мәтінге тақырып қой. Тыңдалынатын мәтін: Аяулы әкетайым, мен сіздің жүзіңізден шексіз махаббат көрдім, сізге ерекше еркеледім. Сізді мақтан етемін, құрметтеймін. Өзіңізге деген сенім қалыптасты. Сізден жауапкершілікті үйрендім. Бізге: «Үлкендерге сәлем беріңдер», «Қолында ауыр заты болса, көмектесіңдер», «Өтірік айтпаңдар!», «Ұрлық жасамаңдар!», «Намысты болыңдар!», «Қиындыққа шыдаңдар!», «Жасырын, жаман істен аулақ болыңдар!» - деп тәрбиеледіңіз. Сізді қатты сағындым, аяулы әкем! Ә) Досыңнан әкесі туралы сұхбат ал. - Сәлем, Айнұр! - - Сен кімді үлгі тұтасың? - -Әкеңнің саған жасаған ең алғашқы сыйлығы есіңде ме? - Дескриптор: - мәтінді тыңдайды; - тақырыбын анықтайды; - тақырып бойынша өзара сұхбаттасады. ҚБ. Өзара бағалау (жұптар бірін-бірі «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды). С. Тапсырма. Мақал-мәтелдердің мағыналарын түсіндір. Дерексіз зат есімдерді тап. 1. Әке – балаға сыншы. 2. Әке – асқар тау, Ана – бауырындағы бұлақ, Бала – жағасындағы құрақ. 3. Әкеден – ақыл, Анадан – мейірім. 4. Отан оттан да ыстық. 5. Отансыз адам – ормансыз бұлбұл. 6. Үйлену оңай, үй болу қиын.
Дескриптор: - мақал-мәтелдердің мәнін мұғалім жетекшілігімен түсіндіреді; -деректі және дерексіз зат есімдерді мақал-мәтелдерден ажыратады ҚБ. Қосу, алу, қызықты!
«Төрттік» әдісі (әке, ана, бала, дос) Мақсаты: оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, бір-біріне жақындастыру. Оқушыларға «әке», «ана», «бала», «дос» деген жазулары бар парақшалар таратылады, сол аттары бойынша топқа біріктіруге болады. ТЖ. Тапсырма. «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» әдісі арқылы мәтінді оқып, өзіндік пікірді постерге түсіреді. Мақсаты: Ой желісі арқылы екі жақты пікірді үйлестіру, өзіндік түсінік қалыптастыру, мәтіндегі тірек сөздерді теріп алу.
Дескриптор: -мәтіндерді түсініп оқиды; -әкеге тән қасиеттер мен әрекеттерді ұғынады; -өзіндік пікірін постерге түсіреді.
ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек. Оқушылар бір-бірін өзара бағалайды. |
Әдістемелік кітапша. Бегалиева Б.М. 2015 ж. «Оқытуда пайдаланылатын әдіс-тәсілдер» Қазақ тілі мен әдебиеті. Бәйшешек. 6-сынып 1-бөлім. Ф.Оразбаева, Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, Р. Рахметова, Қ.Жайлаубава/Көкжиек-Горизонт, 2018,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы – 3 минут |
Рефлексия - «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Мақсаты: оқушының алған білімін саралай білуге дағдыландыру. Қадамдары: -оқушылар тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды шабаданның тұсына жазады; -әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады; -керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша, оқушылардың өткен сабақтан қандай білім алғанын білуге болады. |
Оқытудығы интербелсен ді әдіс-тәсілдер. Оқу құралы. А.Қ. Әлімов /"НЗМ" ДББҰ ПШО, 2014. -72 б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы: «Әке» туралы өлеңді жаттап ал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барынша қолдау: сыныптағы білім алу қажеттілігі ерекше оқушыларға олардың қабілетін ескере отырып күрделенген тапсырмалар беріледі, бұл оқушылардың жеке ауызша жұмыстары кезінде көмегін тигізеді. Қабілетті оқушылар үшін мәтін мазмұнына ғана бағынбай, өз пікірін білдіруге мүмкіндік беріледі. |
Сабақ барысындағы оқушы жұмыстарының нәтижесі мұғалімнің уәждеу сөздерімен ынталандырылып отырады. Жазба жұмыстарға дескрипторларға негізделген кері байланыс берілді. |
Оқушылар шаршамау үшін мына әдіс-тәсілдер қолданылады: -Шаттық шеңбері; -Ыстық орындық; -Миға шабуыл; -Семантикалық карта; -Бір минуттық әңгіме; -Төрттік әдіс; -Екі түрлі күнделік. Интернет желісін қолдануда қауіпсіздік ережелері сақталды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
Отбасы күнін тойладық
Полная версия материала