Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: А.Шотаев атындағы Боровской орта мектебі |
|||||
Сабақ тақырыбы: Ауыл - еңбек пен берекенің ошағы |
|||||
Күні: 11.06.2018 ж. |
Мұғалімнің есімі: Кабдрахметова Айгуль Бахытжановна |
||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
А1. Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу |
||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: тура және ауыспалы мағнадағы сөздерді ажырата алады Оқушылардың басым бөлігі: айтылым барысында тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді орынды қолдана алады Кейбір оқушылар: өз ойын әсерлі, мазмұнды жеткізе алады |
||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
1 Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді топтастырып, айтылым барысында қолданады 2 Мәтінді оқып ойын әсерлі, мазмұнды жеткізеді. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: айтылым |
||||
Терминология: |
|||||
Сөз тіркестері: таяқ тастам жер, берекенің ошағы, өзімен тетелес, мейман Бала, үлкен сауап |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарының тіленбей» деген ойды санасына сіңіру |
||||
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі |
||||
АКТ қолдану дағдылары |
интерактивті тақтаны техникалық қолдау көрсету мақсатында қолдану |
||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім 5 мин. |
«Құпия сөз» әдісі арқылы бастапқы білімдерін анықтау. Құпия сөздер: ауыл, қала, еңбек, қора, бақташы, береке, ауа, асық, ағаш, жидек. |
||||
Жоспар |
|||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
Басталуы 5 мин |
Психологиялық ахуал: «Ауыл» сөзіне ассоциация әдісін қолдану Жануарлар суреттері арқылы 3 топқа бөлу: «Құлыншақтар» - 1, «Қозылар» - 2, «Боталар» - 3 топ |
Жануарлар Суреттері
|
|||
Ортасы 10 мин 2 мин 10 мин 5 мин |
Тапсырмалар: 1тапсырма: Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді топтастырыңыздар және 3 сұрағы, 3 жауабы бар диалог кұрастырыңыздар: Тура мағнадағы сөздер / Ауыспалы мағнадағы сөздер Берілген сөздер: таяқ тастам жер, жеміс ағашы, үйдің маңайы жалаңаш, шөлдерін басқан, жан жадырата, жақын жер, берекенің ошағы. (жұптық жұмыс) Дескриптор: Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді топтастырып, айтылым барысында қолдана алады. Сергіту кезеңі: «Ауылда» әніне би билеу 2 тапсырма: Мәтіннің бөлігін оқып, мазмұнын айтып беріңіздер. «Аялдама» әдісі 1 топ – мәтіннің 1 бөлігі 2топ – мәтіннің 2 бөлігі 3 топ – мәтіннің 3 бөлігі Келесі сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларыңды әсерлі, мазмұнды жеткізіңіздер: 1 топ: «Ағаш отырғызу-үлкен сауап» деген нені білдіреді? 2 топ: Қалай ойлайсыңдар, Сәдібек ойлағанын орындай алды ма? 3 топ: Сіздердің ойларыңша мәтіннің жалғасы қандай болар екен? (топтық жұмыс) Дескриптор: Мәтінді оқып ойын әсерлі, мазмұнды жеткізе алады. |
Үлестірмелі карточкалар Интербелсенді тақтаны қолдану Оқулық 22 б. 2 тапсырма Сұрақтар жазылған кеспе қағаздар |
|||
Аяқталуы 3 мин |
Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі арқылы оқушылардың тақырып бойынша білімдері қай деңгейде екендігін, топта, жұпта қалай жұмыс істегендерін анықтау.
|
«Блоб ағашы» бейнеленген парактар |
|||
Қосымша ақпарат |
|||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Қабілеті төмен оқушыларға: суреттер мен сөздерді сәйкестендіру: Алма ағашы Ауыл Үлкен қала Жидек Қабілеті жоғары оқушыларға: «Ауыл», «Еңбек» тақырыптарына «Синквейн» әдісін қолданып 5 жолды өлеңдер құрастыру. 1) Зат есім 2) 2 сын есім 3) 3 етістік 4) 1 сөйлем 5) синоним |
||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Дескриптор: 1 Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді топтастырып, айтылым барысында қолдана алады. 2 Мәтінді оқып ойын әсерлі, мазмұнды жеткізе алады. Бағалау әдістері: «Бағдаршам» әдісі «Бас бармақ» әдісі «Блоб ағашы» әдісі |
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|||||
Қорытынды бағамдау |
|||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||