Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 А бөлімі – Ежелгі Қытай |
Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||
Сынып:5 | Қатысқандар саны Қатыспағандар с |
||||||||||||
Сабақтақырыбы: | Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді | ||||||||||||
Оқу мақсаттары | 5.3.1.1– ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Ежелгі Қытайдың терракот әскерінін пайда болу себебін түсіндіреді; Басым оқушылар: Цинь империясының басқару формасын ажырата алады; Жекелеген оқушылар: Цинь Шихуанди императордың қызметіне баға береді. |
||||||||||||
Дағды Талдау Бағалау |
Бағалау критерийлері: Ежелгі Қытайдың материалдық мәдениетін өзге мемлекеттермен салыстырады; Тарихи деректерге талдау жасайды; Тарихи тұлғаның саясатының жағымды ,жағымсыз жақтарын анықтайды. |
||||||||||||
Тілдікмақсаттар | ОқушыларОқушыларжүзегеасыраалады: Қытайдыңқуаттымемлекетболыпқалыптасуыныңсебептерінанықтап, жіктепөзжазбаларына сүйеніп алдымен өзінің пікірін қалыптастырып кейін бүкіл сыныпқа ауызша түрде ұсыну Терминология:Император, терракота, билеушінің өкілі терминдерінқолданаалады; Ауызшажәнежазбашажауаптарда, суреттердісипаттауда, диалогтарда терминдерді қолданады. |
||||||||||||
Жазылым Берілген тапсырмаға қорытынды жазады |
Тыңдалым Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. |
Айтылым Жасалған қорытындыларын сыныптастары алдында қорғау барысында өз ойларын еркін жеткізеді. |
Оқылым Берілген мәтінді, тапсырманы түсініп оқиды. |
||||||||||
Құндылықтар | Құрмет Өзі-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушы сыныптастарының пікірлерін сыйлайды және пікірталасқа ат салысады. Ынтымақтастық Жауапты азаматтық позиция: Берілген тапсырмаларды нақты жазады және уақытында орындайды. Алған білімін өмірмен байланыстарады. Академиялық шындық:Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындауда өз біліміне сүйенеді, өзара бағалауда шынайылық танытады. |
||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, археология | ||||||||||||
Бастапқы білім | Алдыңғы тарауларда өзге елдердің мәдениетімен танысты | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин |
Ұймдастыру бөлімі: Сәлемдесу, позитивті көңіл күй қалыптастыру. Үй тапсырмасы бойынша қайталау: Миға шабуыл «Мен саған-сен маған» әдісі. Конфуций Лао Цзы ілімдеріне баға беріндер. Жаңа сабаққа көшу: Тақтаға тақырыпқа байланысты суреттерді көрсете отырып, оқушылар сабақтың тақырыбын тауып алады. 1974 ж Қытайдың Сиань қаласында бір шаруа құдықтың жаңынан ескі терракоттың ескі қалдықтарын тауып алды.Кейін археологтар осы жерден үлкен тарихи маңызы бар тарихи ескерткіш тауып алады. Сұрақ: Суретте не көрсетілген? Қытайлықтар неге осылай жерлеген?Бұл нені білдіреді? Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысады. |
Презентация | |||||||||||
4-10 мин Сабақтың ортасы 11-20 мин 21-30 мин 31-34 мин Сабақтың соңы 35-38 мин |
Суреттер бойынша топтарға бөлу . Репродуктивті әдіс Тапсырма №1 Жеке жұмыс – Оқушылар оқулықты пайдалана отырып дәлел жинақтайды: Неліктен терракота жауынгерлері жер астына жерленді? Терракота жауынгерлері бір-біріне ұқсамайды.Мүсіндерінің бет әлпетіі әртүрлі .Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады? «Бір сөзбен» әдісі Тапсырма №2 Жұптық жұмыс « Ежелгі Қытайдағы әскери тәртіп» фильмі көрсетіледі. 1. Цинь империясының саясаты. Кесте толтыру.
Цинь Шихуанди туралы қосымша мәліметтер беріледі. Постер жасау. Бағалау критериі:
Сергіту сәті. «Қытайлардың ұлттық биі» видео «Бірге ойлаймыз» әдісі Тапсырма №4 Цинь Шихуанди «Ұлы Қытай қорғанын» жасатты. Седер қалай ойлайсындар, «әлемдегі ең ұзын зират» деп неге атайды? Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы.
|
Презентация Видео Оқулық |
|||||||||||
39-40 мин Бағалау Үйге тапсырма |
Дескриптор бойынша бағалайды Сабақты қорытындылау «Терракота әскеріне деген ғалымдардың қызуғушылығы». Зерттеу |
Плакат пен стикерлер және маркерлер |
|||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
Баяу оқушыларға мұғалім тарапынан нұсқаулар беріліп, түрткі сұрақтар қойылады. Жылдамдығы жоғары оқушыға тапсырмалар арнайы күрделеніп беріледі. Барлық оқушылар: Басым оқушылар: Жекелеген оқушылар: |
1.Тақырып бойынша жалпыға сұрақ жауап (бағалауды мұғалім жүргізеді) 2.Терминдерді толтыру (бағалауды мұғалім жүргізеді) 3.Топтық жұмыс (бағалауды мұғалім жүргізеді) |
АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жүктелген материалдармен жұмыс істей алады. Құндылықтар – өз еліміздің мысалдарымен байланыстыра алуына көмектесу. |
|||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері | Дескриптор | Ұпай |
Ежелгі Қытайдың материалдық мәдениетін өзге мемлекеттермен салыстырады; | Басқа мемлекеттердің мәдениетінен ажырата алады | 5 |
Тарихи деректерге талдау жасайды; | Тарихи деректерді оқи алады | 4 |
Тарихи тұлғаның саясатының жағымды ,жағымсыз жақтарын анықтайды. | Цинь Шихуандидың саясатына баға бере алады | 3 |