Публикации

RCDO.KZ » Публикации » Төлен Әбдіков «Қонақтар»

Төлен Әбдіков «Қонақтар»

ya_socials
Опубликовано:
Автор: admin011 430

Тақырыбы:  Төлен Әбдіков .  «Қонақтар»

Сабақтың мақсаты:

1) «Қонақтар»әңгімесіне  әдеби талдау жасау , тақырыбын , идеялық –көркемдік мазмұнын ашу , оқушылардың білімдерін  қазіргі заман үлгілерінен мысал келтіре  отырып  жүйеге келтіру ;

2)Тәрбиелік мақсаты: қазақ халқының бойындағы адамгершілік , бауырмалдық қасиеттерді бағалай білу ,

үлкенді , ата-ананы сыйлауға , ата-ана алдындағы перзенттік борышты ақтауға тәрбиелеу ;

3) Дамытушылық: өз бетімен  жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру , түрлі әдіс-тәсілдер арқылы ойлау  қабілетінің дамуына , тіл байлығының артуына , өз ойын ашық айтуға , көзқарасын дәлелдеп шығуға ықпал ету .

Сабақтың түрі: білімді жинақтау , бекіту .

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап , сатылай кешенді талдау , пікірсайыс , Венн диаграммасы , топтастыру стратегиясы , тірек сызбалары , іздендіру , топтық жұмыс , проблемалық ситуация туғызу .

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі , тарих

Көрнекілігі : жазушы портреті , сызба кестелер, нақыл сөз, мақал-мәтелдер , маркер .

Сабақтың барысы. Сабақ мақсаты мен ерекшелігі , тақырыбы түсіндірілген соң оқушылар топқа бөлінеді .

І . Үй тапсырмасын сұрау . Балалар , өткен сабақта біз сендермен белгілі жазушы Төлен Әбдіковтің өмірімен «Қонақтар» әңгімесінмен таныстық. Кәне , балалар , топтастыру стратегиясы бойынша кім екендігіне тоқталайық .

 

жазушы                               драматург

аудармашы                                                    хатшы

редактор                  Төлен Әбдіков                 сектор меңгерушісі  

еуропалық алтын медаль                      мемлекеттік cыйлық 

 иегері                                                              иегері

 

Келесі кезекте Төлен Әбдіковтің өмір жолын , қызметін, шығармаларын тірек сызбалары бойынша  көрсетейік .

Жаңа сабақ тақтаға жазылады , әр топқа тапсырма беріледі .

І топ . Әңгіменің тақырыбы мен идеясын ашу .

Тақырыбы: адамгершілік мәселесі

Идеясы: баланың ата-ана алдындағы перзенттік парызы .

ІІ топ. Шығарманың  композициялық  құрылымын сатылай кешенді талдау.

 

1.Әңгіменің басталуы              Ерғабыл шал мен кемпірінің    әңгімесі.

  1. Дамуы     Ерекеңнің малын іздеуі, ішкі ойы.
  2. Байланысуы    Қаладағы баласының келуі. Ауыл қонақтары

4.Шиеленісуі                      Сапабек пен әкесі әңгімелерінің жараспауы. Ауыл әні.                      

5.Шарықтау шегі                Мазасы кеткен қарт                

6.Шешімі                            Соңғы үміті орындалмаған қария

7.Қорытынды                     Құлазыған көңіл

 

ІІІ топ. Сатылай кешенді талдау . Кейіпкерлерге мінездеме

                          Кейіпкерлері

                        Ерғабыл қарт

                                 Кемпірі

                        Сапабек (ұлы)

                        Тома(Келіні)

                        Жеңіс (немересі)

                        Ауыл адамдары

                        Аспандияр (әнші жігіт)

                       

                           Портрет

Сапабек . Ат жақты, қапсағай сары жігіт .

Тома. Омырау , жеңдері ашық шұбар көйлек киген, шашын қидырған , топ-толық ақ сары, ажарлы келіншек.

Жеңіс . Аяқ-қолы шидей , көзі қитар , алтылар шамасындағы ұл бала.

 

ВЕНН диаграммасы

Айырмашылығы

Ұқсастығы

Айырмашылығы

Ерғабыл-ауыл тұрғыны, қарт , оқымаған , көп сөйлемейтін , қарапайым жан

Әкелі –балалы туыстар , ер адам , айтқанынан қайтпайтын бірбеткей

Сапабек-қала тұрғыны , жас , оқыған , өзімшіл, көп сөйлегіш

 

 

ІV. Топ . Сатылай кешенді талдау. Жазушы тілі

 

      Сөздік  жұмысы

            Алагеуім- таң енді атып келе жатқан уақыт, апақ-сапақ

            Жолай- жолдан соғу , бару

             Шақша-насыбай салатын ыдыс

            Ноқта – Жүген тәрізді мал басына кигізілетін әбзел

            Сағағы-мойын , алқым

            Көлегейлеп –қолын маңдайына апару , күннен қорғану

            Қынжылу-кейбір ренішті жағдайдың жанға батуы,        қиналу

            Қитар-жөнге бірбеткей қыңыр , қисық

     Теңеу

            Ерекең  жаңа қаз тұрған балаша  тәлтіректей көтерілді .           Аяқ- қолы шидей . Жаулықтай үлкен  ақ орамалының         шетімен көзін сүртті . Сапабек  балаларды өзіне        қаратқан  мұғалімдей  жастар жағын көзімен шолып     өтті .

    Тұрақты тіркес

             Міз бақпады – беті шімірікпеді , бедірейіп тырп етпеді.

            Ләм-мим демей –үндемеу (жұмған аузын ашпау)

             Басым сынып –ауырып

             Шаш етектен- пайдасы мол

             Қолыңның қаруы бар ғой –күшті , әлді

             Мызғып- аз ғана ұйықтап алу (көз шырымын алу)

             Көз ілінді-ұйықтап кету

             Шыбын шіркей боп жүреді –барынша күтеді

 Дисфемизм: алжыған, оттаған , қаңғыбас , омалып

 Мақал-мәтел: қара арғымақ арыса , қарға адым жер мұң   

 болар

            Балалар , сабағымыздың келесі кезеңі-пікірсайыс. Әңгіменің  негізгі кейіпкері  Сапабектің іс-әрекеті , ата-анасына  деген көзқарасы дұрыс па , әлде бұрыс па? Сол туралы пікір  таластырамыз . жақтаушы топ , даттаушы топқа бөлініп   ойымызды білдіреміз .

 Келесі кезекте әр топ қарсыласына дайындап әкелген 

 сұрақтарын  қояды .

«А» тобы: Әңгіменің негізі кейіпкері Сапабекке  хат жолдаңдар .

«Ә» тобы: «Елес жетелеу стратегиясы»  бойынша  болашақты елестету.

«В» тобы: Екі түрлі түсініктеме  күнделігін толтырыңдар .

Сабақты қорыту.

Мұғалімнің қорытынды сөзі .

Мұқағали Мақатаевтың «Қариялар азайып бара жатыр» өлеңін орындау.

Үйге тапсырма: «Ата-ананың қадірі» , «Ата-ана және балалар» тақы

Полная версия материала

Наши олимпиады

Русский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Казахский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ИнформатикаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ФизикаДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Математика (алгебра)Для 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ХимияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
БиологияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ГеографияДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Английский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
История КазахстанаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Для дошкольниковДля дошкольников от 4 до 6 лет Открыть

Оставить комментарий

Заполните заявку на участие
Язык участия
Обязательное поле (на номере должен быть WhatsApp)
Введен неправильный код
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще ученика?
Вы можете внести от 1 до 5 учеников
Поле обязательно для заполнения
Класс / курс *
Поле обязательно для заполнения
Учащиеся дошкольных учреждений
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
11 класс
1 курс
2 курс
Предмет1 *
Поле обязательно для заполнения
Будем с буквами дружить (5-6 лет)
600 тенге
Логика для детей 4 лет
600 тенге
Логика для детей 5 лет
600 тенге
Занимательная математика (5 лет)
600 тенге
I love English (5 лет)
600 тенге
Загадки для детей (4-6 лет)
600 тенге
Загадки для детей (7-8 лет)
600 тенге
Тест на развитие речи (5-6 лет)
600 тенге
Тесты на внимание (4-5 лет)
600 тенге
Тесты на внимание (6-7 лет)
600 тенге
Время и возраст (5-6 лет)
600 тенге
Математика для дошкольников (5 лет)
600 тенге
Правила дорожного движения (5-6 лет)
600 тенге
Окружающий мир (4-5 лет)
600 тенге
Веселые цифры (для 4-5 лет)
600 тенге
Братья наши меньшие (для 4-5 лет)
600 тенге
Ищем буквы (для 5 лет)
600 тенге
Веселые загадки (для 4-5 лет)
600 тенге
Логические задачки для первоклассников
600 тенге
Логические задачки для второклассников
600 тенге
Логические задачки для третьеклассников
600 тенге
Логические задачки для четвероклассников
600 тенге
Казахский язык
600 тенге
Русский язык
600 тенге
Английский язык
600 тенге
Математика (алгебра)
600 тенге
Физика
600 тенге
Химия
600 тенге
Биология
600 тенге
Информатика
600 тенге
Познание мира
600 тенге
Добавить еще предмет?
Вы можете выбрать от 1 до 5 предметов
К оплате:
0 тенге.
Внимание! Эти данные будут написаны в грамоте!
Проверьте, верно ли вы написали ФИО участников, название учебного заведения и остальные данные. Данные после участия не меняются
Заявка на участие создана. Сейчас откроется страница оплаты