Публикации

RCDO.KZ » Публикации » Ғажайып планета-жаңды планета

Ғажайып планета-жаңды планета

ya_socials
Опубликовано:
Автор: Karlygash_67_6702 069

CАБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті

«Ғажайып планета – жанды планета»

Мектеп: СҚО,

Мамлют ауданы,Новомихайловка орта мектебі

Күні: 20.09.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Тулепбергенова Карлығаш Сабыржанқызы

СЫНЫП: 8

Қатысқандар: 12

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Т1. Мәтіннің мазмұны бойынша дайындалған сұрақтардың жауабына болжам жасау, тыңдай отырып салыстыру

8.Ж4. Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану. 

Барлық оқушылар орындай алады:

  • тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді.
  • тірек сөздерді анықтайды
  • сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады

Қарапайым сұрақтар құрастырады

ті.

Оқушылардың басым көпшілігі орындай алады:

  • мәтіннен таныс емес сөздерді табады. 
  • сөйлемдерге сұрақтар құрастырады
  • негізгі мәліметтерді жинақтайды

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • сұрақтардың жауабына болжау жасайды.
  • тыңдай отырып салыстырады.
  • жинақталған мәліметтерді пайдалана отырып эссе жазады

Жетістік критерийлері

  • Мәтіннің мазмұнын әңгімелеу;
  • Сұрақтардың жауабына болжам жасау;
  • Мәтінді  тыңдай отырып салыстыру;
  • Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтау;
  • Эссе жазуда тиімді қолдану.

Тілдік мақсат 

мәтінді мазмұндайды, болжам жасайды, мәліметтерді салыстырады, жинақтайды, таныс емес сөздердің мағынасын анықтайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

ғажайып құбылыс, тағылымдама, биогравитациялық заң, космостық тәулік

Алдыңғы оқу:

ғажайып, планета сөздерінің мағынасын түсіндірмелі сөздіктен табу

Жоспар: 

Жоспарланған уақыт 



Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар 

Басы 

1 мин

1 мин

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

-Амандасу, түгендеу.

«Күн көзі» әдісі бойынша  психологиялық тренинг: (бір – біріне жылы сөздер айту)

Мақсаты: бір – біріне деген сүйіспеншілік ортасын орнату, жақсы көңіл –күй сыйлау.

«Суреттер» әдісі бойынша топқа бөлу.

Мақсаты: оқушылар аспан денелері туралы суреттерді жинастырып, топ құрады. 

                 

Аспан денелері: күн, ай, жұлдыз.

1- топ «Күн», 2- топ «Ай», 3-топ «Жұлдыз» болып бөлінеді

3 минут 

Ширату жаттығулары

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы интербелсенді тақтадан аспан денелері, ғарыш суреттерін тамашалап өз ойларымен бөліседі. 

Мақсаты: Оқушылардың назарын сабаққа аудару, суреттер арқылы сабақ мақсатымен таныстыру

Ортасы

6 минут

1-тапсырма: мәтінді тыңдай отыра тірек сөздердің көмегімен тақырыпқа болжам жасау/ «Болжау» әдісі (жұптық жұмыс)

БО: мәтінге қажетті  тірек сөздер бойынша өз болжамдарымен бөлісу, мысалмен дәлелдеу. 

ОББ: мәтіннің мазмұнын түсініп, болжамды ойларын мысалмен білдіру

КБ: мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтарға болжам жасайды. 

Қ /Б: «Сұрақ қою, қайта сұрақ  қою» әдісі (өзара бағалау)

Ойлау деңгейлері

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Жинақтау 

Мәтіннің мазмұнына болжау жасайды, салыстырады

таныс емес сөздерді пайдаланады

сұрақтар арқылы болжам жасайды

болжам мен түпнұсқаны салыстырады

Оқулық, суреттер, сөздіктер, энциклопедия, қима қағаздар,сәйкестендіру, жаттығу жұмыстары.

7 минут

2-тапсырма: жауаптарға болжам жасап, тыңдай отыра салыстыру/«Кілт сөздер» әдісі (жеке жұмыс)

БО: таныс емес сөздердің көмегімен өз болжамдары туралы  әңгімелеу;

ОББ: берілген сөйлемдерден сәйкестіктер мен үйлесімсіздікті табады .

КБ: мәтінмен танысу барысында өз болжамы мен берілген «түпнұсқаны» салыстырады.

Қ/Б: «Минуттық қағаз»  әдісі (өзін-өзі бағалау)

Жаңа сөздер, кесте, мәтін

8 минут

3-тапсырма: тақырып бойынша мәліметтерді жүйелеу/ «Буклет» әдісі (топтық жұмыс)

БО: тақырыптың мазмұны бойынша мәліметтерді анықтайды, буклетке түсіреді

ОББ: мәтіндегі негізгі ойды рет-ретімен жүйелейдібуклетке жазу арқылы түсіндіреді 

КБ: мәтінге қосымша ақпараттарды табады, буклетке жазады 

Қ/Б: «Жұлдызша»  әдісі (топаралық бағалау)

Ойлау деңгейлері

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Жинақтау 

эссе жазудың құрылымын жүйелейді

сұрақтар дайындайды 

мәліметтерді жинақтайды 

тиімді пайдаланады

9 минут

1 минут

4-тапсырма: мәтін желісі бойынша эссе жазу/«Еркін әңгіме» әдісі (жұптық жұмыс)

БО: мәліметтерді тиімді пайдаланып, эссе жазады.

ОББ: мәтін бойынша жинақталған мәліметтерді еркін қолданады.

КО: мәтін желісі бойынша еркін сұхбатқа түседі  

Қ/Б : «Жетон» 

Соңы 

2 минут

Рефлексия:  «Жетістік ағашы»

Жасыл алма – түсіндім.

Сары алма – орташа

Қызыл – түсінбедім.

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? 

Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

  • Барлық оқушыларға: 
  • тірек сөздер жазылған кеспелер, мәтін, 
  • суреттер
  • Оқушылардың басым көпшілігіне: 
  • мәтіннің үлгісі,
  • сөздіктер, 
  • дайын жауаптар, 
  • сұхбат үлгісі
  • Кейбір оқушыларға: энциклопедия,
  • эссе жазу критерийлері

Қ /Б: «Сұрақ қою, қайта сұрақ  қою» әдісі – оқушылар сұраққа жауап береді, өзі дайындаған сұрағын қояды (өзара бағалау);

Қ/Б: «Минуттық қағаз» әдісі – оқушы негізгі, ең маңызды мәліметті есіне түсіріп 1 минутта жазады (өзін-өзі бағалау);

«Жұлдызша» әдісі – оқушылар берілген тапсырманы орындауда келесі топтың жеткен жетістіктерін бағалайды (топтық бағалау); 

«Жетон» әдісі - оқушылар еркін сұхбатқа түсу арқылы бір – бірін бағалайды (өзара бағалау)

Рефлексия:  «Жетістік ағашы»

Жасыл алма – түсіндім.

Сары алма – орташа

Қызыл – түсінбедім

Астрономия, физика - пәндерімен байланыстыра отыра астрономиялық денелер арасындағы байланыс туралы мәліметтермен танысады:

ғарыш денелері арасындағы табиғи қозғалыстың жүзеге асуы жайлы мағлұматтарды біледі

әр адамның жер планетасындағы тіршілікті сақтап қалудағы рөлін туған жерге деген сүйіспеншіліктері артады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? 

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) 

Уақытты қалай пайдаландым? 

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 

1: 

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: 

2:


Полная версия материала

Наши олимпиады

Русский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Казахский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ИнформатикаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ФизикаДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Математика (алгебра)Для 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ХимияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
БиологияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ГеографияДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Английский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
История КазахстанаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Для дошкольниковДля дошкольников от 4 до 6 лет Открыть

Оставить комментарий

Заполните заявку на участие
Язык участия
Обязательное поле (на номере должен быть WhatsApp)
Введен неправильный код
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще ученика?
Вы можете внести от 1 до 5 учеников
Поле обязательно для заполнения
Класс / курс *
Поле обязательно для заполнения
Учащиеся дошкольных учреждений
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
11 класс
1 курс
2 курс
Предмет1 *
Поле обязательно для заполнения
Будем с буквами дружить (5-6 лет)
600 тенге
Логика для детей 4 лет
600 тенге
Логика для детей 5 лет
600 тенге
Занимательная математика (5 лет)
600 тенге
I love English (5 лет)
600 тенге
Загадки для детей (4-6 лет)
600 тенге
Загадки для детей (7-8 лет)
600 тенге
Тест на развитие речи (5-6 лет)
600 тенге
Тесты на внимание (4-5 лет)
600 тенге
Тесты на внимание (6-7 лет)
600 тенге
Время и возраст (5-6 лет)
600 тенге
Математика для дошкольников (5 лет)
600 тенге
Правила дорожного движения (5-6 лет)
600 тенге
Окружающий мир (4-5 лет)
600 тенге
Веселые цифры (для 4-5 лет)
600 тенге
Братья наши меньшие (для 4-5 лет)
600 тенге
Ищем буквы (для 5 лет)
600 тенге
Веселые загадки (для 4-5 лет)
600 тенге
Логические задачки для первоклассников
600 тенге
Логические задачки для второклассников
600 тенге
Логические задачки для третьеклассников
600 тенге
Логические задачки для четвероклассников
600 тенге
Казахский язык
600 тенге
Русский язык
600 тенге
Английский язык
600 тенге
Математика (алгебра)
600 тенге
Физика
600 тенге
Химия
600 тенге
Биология
600 тенге
Информатика
600 тенге
Познание мира
600 тенге
Добавить еще предмет?
Вы можете выбрать от 1 до 5 предметов
К оплате:
0 тенге.
Внимание! Эти данные будут написаны в грамоте!
Проверьте, верно ли вы написали ФИО участников, название учебного заведения и остальные данные. Данные после участия не меняются
Заявка на участие создана. Сейчас откроется страница оплаты