Сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті «Ауылым – алтын бесігім» |
Мектеп: «Новоникольск орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Казжанова Орынбасар Айдарбековна |
|||||||||||||||||
Сынып: 6-сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру. 6Ж5. Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану. |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады:
|
|||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: мәтіндегі негізгі мәселені анықтайды, негізгі мәселені өмірмен байланыстырады, сөздерге қосымшаларды дұрыс жалғайды, үндестік заңын ескереді, тыныс белгілерін орынды қолданады. |
|||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өлке, шаттық, қаһарман, қасиетті, шалқып, гауһар, қыр, тау бөктері, қарағайлы беткей |
||||||||||||||||||
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
|||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
Оралхан Бөкей жайлы біледі, «Апамның астауы» әңгімесінің үзіндісімен танысады |
|||||||||||||||||
Жоспар: |
||||||||||||||||||
2 минут 1 минут 3 минут |
Тренинг: «Ақ тілек» Топқа бөлу: түрлі үйдің суреттері бойынша топқа бөлінеді Үй жұмысы: «Жақсы сұрақ негіздері»
|
тілектер жазылған шарлар |
||||||||||||||||
5 минут 3 минут 5 минут 3 минут 4 минут 3 минут 6 минут 3 минут |
1-тапсырма: Мәтінді оқып, мәтіндегі негізгі мәселені анықтау, өмірмен байланыстыру. «Қорытып жазу» әдісі /оқылым, жазылым жұмысы/ (жеке жұмыс) БО: Мәтіннің жалпы мазмұнын анықтайтын 3 сөйлем жазу. ББ: Мәтінде көтерілген негізгі мәселені анықтайтын 4 сөйлем жазу. КО: Негізгі мәселені өмірмен байланыстырып 5 сөйлем құрастыру.
ҚБ: «Ашық микрофон» (өзара бағалау) 2-тапсырма: Берілген сөйлемдерді оқып, барлық сөйлемдерді байланыстыратын ортақ сөзді табу. Сөйлем ішінде қосымша жалғанған сөздерді тауып, үндестік заңының түрін анықтау. «Бүктеп жұбыңа бер» әдісі /жазылым жұмысы/ (жұптық жұмыс) БО: Сөйлемдерді оқып, ортақ сөзді табу. ББ: Сөйлем ішінен қосымша жалғанған сөздерді табу. КО: Қосымша жалғанған сөздерді тауып, үндестік заңының түрін анықтау
ҚБ: «Шахмат» (өзін-өзі бағалау) 3-тапсырма: Берілген сөздерден сөйлемдер құрап, орфографиялық қателерді түзетіп, сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қою «Домино» әдісі /жазылым жұмысы/ (топтық жұмыс) БО: Берілген сөздерден сөйлем құрау. ББ: Сөйлемдердегі орфографиялық қателерді түзету. КО: Тыныс белгілерін дұрыс қою. ҚБ: «Сұрақ ілмегі» (өзара бағалау)
4-тапсырма: Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, шағын мәтін құрастыру. «Менің сөздерім – топтың сөздері» әдісі /оқылым, жазылым жұмысы/ (топтық жұмыс) БО: Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, сөз тіркесін құрастыру, мәтінді атау. ББ: Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, сөйлемдер құрастыру. КО: Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, шағын мәтін құрастыру. ҚБ: «Шеринг» (өзара бағалау) |
мәтін мазмұнын ашатын суреттер А4 форматты қағаз |
||||||||||||||||
3 минут |
Кері байланыс: «Шаршылар» |
|||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс - денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||
Барлық оқушыларға:
Оқушылардың көпшілігіне:
Кейбір оқушыларға:
|
Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, тапсырмаға байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы оқушылар бос ақ ұяшықтарға тапсырма бойынша өз ойларын жазады.
Оқушы тапсырманың қай бөлігін түсінбеген, болмаса тапсырма төңірегінде ойландырып жүрген сұрақтарын ашық айтады.
Барлығы шеңберде отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша меңгерген сөздерін айтады. Сөздер қайталанбау керек.
Сабақ соңында оқушы дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе – сары түске, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса жасыл түске бояйды. |
География – жер бедеріне қатысты атауларды меңгереді |
||||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуғы қатысты) 1: 2: Қандай 2 нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуғы қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||||||||||||||
Ауылым - алтын бесігім
Полная версия материала