Мұғалімнің аты-жөні: | Есмакаева Гульмира Болатовна |
Күні: | |
Сабақтың тақырыбы: | Италия |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
Мақсаты: | Білімділік: Италияның әлеуметтік- экономикалық дамуына салыстырмалы түрде сипаттама беріп, 1848-1849 жылдардағы революцияның мақсаттарымен қорытындыларын ашып көрсету. Дамытушылық: Италияның бірігу жолдарын және ерекшелігіін нақты деректермен түсіндіру, оқушының ойлау қабілетін дамыту. Тәрбиелік: Елді біріктіру барысында үлкен еңбек сіңірген саяси қайраткерлердің тұлғасына құрмет сезімдерін қалыптастыру |
Нәтиже: | Оқушылар біледі: Революция орталықтарын (А); Революция басшыларын (А); 1848-1849 ж. негізгі кезеңдерін (А); Оқушылар істей алады: Картадан Италияның 19 ғас революция орталықтарын және маңызды шайқас жерлерін көрсетеді (В); «Италияның бірігуіне дайындық» атты хронологиялық кестені жасай алады (В); Австриямен соғыс себептерін анықтай алады (В); Революцияның тарихи маңызын анықтай алады (В); Германия мен Италияның экономикалық және саяси дамуын салыстыра алады (С); Революционерлерге, патша өкілдеріне өз көзқарасын білдіре алады (С) |
Көрнекілік: | Ресурстық парақтар, тақырыптық карталар, интерактивті тақта, бағалау парақтары. |
Негізгі идея: | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып оқушылардың бір-біріне деген сыныптастарынан қолдау таба алатынына сенімділігін арттыру.Өз бетінше оқып үйренуге,өз пайымдауларын жасай алуға дағдыландыру. Өзін-өзі бағалануы. |
Әдіс-тәсіл: | Жеке, диалогтік оқытудағы топтық әңгіме, «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, «Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтық өзара бағалау, рефлексия парағы. |
Кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс, құрал-жабдықтар |
1.Ұйымдастыру кезеңі | 3 мин | 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу | 1.Кезекшілер сабақта жоқ оқушыларды атайды | ||
2.Психологиялық ахуал 3. Топқа бөлу |
2. Бағалаушыларды тағайындау 3. Революционер, патша өкілі, нейтралитет |
||||
2. Үй тапсырмасын тексеру “Қызығушылықты ояту” Білу |
6 мин | №1 тапсырма. Тест «Германия» - Джой класс | Тапсырманы орындайды | Қосымша №1 Бағалаушы есептеп ортаға салады |
Тапсырмасы бар парақшалар, АКТ, бағалау парақшасы |
№2 тапсырма. Презентация, 3 тұлға, сипаттау, қорытындылау | Тапсырманы орындайды | ||||
3.Жаңа тақырыпқа өту кезеңі | 2 мин | 1.Топқа бөлу. Қиындыларда «Революционер, патша өкілі, халық» сөздері жазылады. 2. Проблемалы сұрақ |
1.Қиындылардағы сөздерді тандап, топқа бөлінеді. 2. Өз пікірлерін ортаға салады |
Қиындылар, АКТ | |
3.Сабақтың мақсатын анықтауға шақырады | 3. Сабақтың мақсатына шығады | ||||
4.Жаңа сабақ Жинақтау. Бағалау Қолдану. Талдау Түсіну |
22 мин | Деңгейлік тапсырмалар ұсынады. 6, 7 тапсырмаларды бағалау, қорытындылау |
1.Нәтижелерін ұсынады. (С деңгейіндегі оқушылар ) | Ұпайлар арқылы бағалайды Қосымша №2 |
АКТ, постер,оқулық,презентация |
2. 4,5 тапсырмаларды салыстыру |
2.Салыстырады және айырмашылықтарын көрсете алады.(«В» және «С» деңгейіндегі оқушы) | Кері байланыс «Бағдаршам» Қосымша №2 |
АКТ, постер,оқулық | ||
3. 1,2,3тапсырмаларды айқындау |
Құжатпен жұмыс жасай отырып, сұрақтарға жауап береді.( «А» деңгейіндегі оқушы құжатты оқып, не жайлы екенін айтады, «В», «С» сұрақтарға жауап береді.) |
Кері байланыс смайликтар |
АКТ,оқулық дәптер, құжаттар |
||
4.Топтастыру: 1топ:Италиядағы революцияның жағымды, жағымсыз жақтарын анықтайды 2топ: Италияның бірігуі мен Кавурдың саясатын талдайды 3топ: Австриямен соғыс және елдің экономикалық,саяси дамуына баға береді. |
Оқушылар тапсырманы орындайды, постер жасайды және қорғайды. Икімдеріне қарай оқушылар сурет салады, әдемі жазады,ойларын түйіндей алады, қорытындыжасайалады |
Кері байланыс «Бағдаршам» | АКТ,оқулық дәптер құжаттар постер стикер |
||
5.Жаңа сабақты бекіту | 3 мин | ІІ Виктор Эммануил саясатынан өз еліне не алар едің? ( функ. сауаттылық) Критерии бойынша өзін өзі бағалау парағын ұсынады Қосымша №3 |
Жана материал бойынша қорытынды. 1-2 оқушы ауызша қорытынды жасайды | Қосымша №2 Қосымша №3 |
Кесте |
6.Үй тапсырмасы | 2 мин | Үйге тапсырма: п.19 мазм; «Журналисттың сұрағы: Дж. Гарибальди, Камилло Кавур, ІІ Виктор Эммануил ішкі саясаттарының қысқаша бағдарламасы». |
Үй тапсырмасын жазады | Дәптер,күнделік | |
7.Қорытынды | 2 мин | 1.Рефлексия. - Қандай тапсырманы орындау қиындық туғызды? - Түсініксіз мәселелер бар ма? 2. Кері байланыс. ü Әлі ... дәмін татқым келеді; ü Әлі де тоймадым, себебі..; ü Барлық ұсынылған тағамдардан маған ұнағаны ..; ü ... аса тойдым; ü .... қорыта алдым; ü Егер... қоссаңыз жақсы болар еді. |
1-2 оқушы қорытынды жасайды Барлық оқушылар кері байланысқа жауап береді |
Жалпы бағалау | Стикерлер |
Қосымша №1 Үйтапсырмасы
1. Тест 19ғасырдағы Германия. (Джой класс)
1. Герман парламенті.
А) Риксдаг В) Сейм С) Рада Д) Бундестаг Е) Рейхстаг
2. Германияның бірінші канцлері:
А) О. фон Бисмарк В) Х.К.Молтьке С) П. фон Гинденбург Д) В. фон Лееб Е) Э Манштейн
3. Герман империясының құрылғаны туралы ..... 18 қаңтарда жарияланды.
А) 1870 ж В) 1871 жС) 1881 ж Д) 1891 ж Е) 1860 ж
4. Герман империясы одағын құрған монархиялардың саны:
А) 30 В) 20 С) 22 Д) 15 Е) 48
5. Германияда жергілікті парламент:
А) Рейхстаг В) Бундестаг С) Бундеслига Д) Ландтаг Е) Риксдаг
6. Германия парламентінің жоғарғы палатасы:
А) Ландтаг В) Бундестаг С) Риксдаг Д) Бундеслига Е) Бундесрат
7. Герман императоры болуға құқығы бар монарх:
А) Пруссия королі В) Пруссия герцогі С) Бавар кінәзі Д) Эльзас бароны Е) Лотарингия королі
8. Карл Маркс жақтаушылары құрған партия:
А) герман коммунистік партиясы В) герман социал-демократиялық партиясы С) герман либерлдық партиясы Д) герман консерваторлық партиясы Е) герман социалистік партиясы
1. Е 2. А 3. В 4. С 5. Д 6. Е 7. А 8. В
2. Презентация «Германияның 19 ғасырдағытұлғалары».
Қосымша №2
1 тапсырмаТүсіну (айқындау)
Италия әлеуметтік-экономикалық дамуы.
2 тапсырма: Түсіну Кесте толтыру
1848-1849 жылдардағы революциялар.
Қашан ? | Қайда? | Қандай оқиға? |
3 тапсырма: Қолдану (суреттеу)
Джузеппе Гарибальди тарихи портретін суреттеу
4 тапсырма:Қолдану (қолдана отырып пайдалану)
Картамен жұмыс. Қорытынды
5 тапсырма: Талдау
Кавур саясаты. Отто фон Бисмаркпен салыстыру.
6 тапсырма: Жинақтау(тұжырымдау)
Австриямен соғыс. Постер.
7 тапсырма: Бағалау (анықтау)
Италияның экономикалық және саяси дамуы.
Қосымша №3
Оқушының аты жөні | Тест орындауы Үй тапсырмасы |
Жаңа тақырыпқа идея қосу,тапсырманы орындау | Топты жұмысқа жұмылдыру | Жаңа тақырыпты қорғау | Барлығы |
Оқушының аты жөні | Тест орындауы Үй тапсырмасы |
Жаңа тақырыпқа идея қосу,тапсырманы орындау | Топты жұмысқа жұмылдыру | Жаңа тақырыпты қорғау | Барлығы |
Оқушының аты жөні | Тест орындауы Үй тапсырмасы |
Жаңа тақырыпқа идея қосу,тапсырманы орындау | Топты жұмысқа жұмылдыру | Жаңа тақырыпты қорғау | Барлығы |
Барлығы 58 ұпай
«5» -55-58 ұпай
«4» -54-50 ұпай
«3» -49-40
Кесте толтыру.
Италияның бірігуі және Италия мемлекетінің құрылуы
Уақыты | Басты оқиғалары | Қатысушылар, тұлғалар, кейіпкерлер | Нәтижесі |
3 тапсырма: