Пәні: Химия |
Сыныбы: 8 |
||||||||||||||||||
Күні: |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
Бөлім тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері |
||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: (оқу бағдарлама-сына сілтеме) |
8.2.1.5. химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу; 8.2.1.6. химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру. |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Химиялық элементтердің табиғи ұяластарын, қасиеттерін салыстырып, мысалдар келтіру (I, VII, VIII) Барлығы орындай алады: ü химиялық элементтердің табиғи ұялас топтарының қасиеттерін салыстырады; ü қасиеттері ұқсас элементтерді бір топқа топтастырып, оны дәлелдейді; ü сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді өзара ажыратып, мысалдар келтіреді. Көпшілігі орындай алады: ü Ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын элементтердің химиялық қасиеттерін басшылыққа алып, химиялық реакция теңдеулерін жазып, дәлелдейді. Кейбірі орындай алады: ü сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің химиялық қасиеттерін негізге ала отырып, есептер шығарады. |
||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
ü бір топқа жататын элементтердің химиялық қасиеттері ұқсас екендігін айтады ü қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа топтасатындығын дәлелдейді, элементтердің электрондық құрылысын жазады; ü сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді салыстырады, ажыратып мысалдар келтіреді. |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар:
|
Дағдыларды дамыту: химиялық элементтердің табиғи ұяластарын өзара ажыратып, олардың қасиеттерін салыстыра алу, мысал келтіру Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Табиғи ұяластар, галогендер, инертті газдар, сілтілік металдар Үштілділікті дамыту: Период – период – period Топ – группа - group Инертті газдар – инертные газы - inert gases Галоген – галоген – halogen Сілтілік металл – щелочные металлы –alkali metals Атом құрылысы – структура атома – atomic structure Электрондық формула – электронная конфигурация – electronconfiguration |
||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
И. Дёберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін, периодтық кестенің құрылымын біледі, периодтық кестедегі орны бойынша элементтерге сипаттама береді. |
||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
Топтық жұмыста өзара құрмет көрсету, қарым – қатынас жасау дағдысын қалыптастыру, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері/ |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Бағалау тәсілдері |
Саралау тәсілдері) |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 7минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. (2мин) Мақсаты:тұлғааралық қарым-ұатынас орната отырып, оқу ортасын құру. |
|
|
||||||||||||||||
ІІ. «Ой қозғау» (5мин) Мақсаты:Алдыңғы алған білімге шолу, уәж туындату, сабаққа ынталандыру
1. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрған ғалым 2. Период дегеніміз не? периодтың жіктелуі 3. Топ дегеніміз не? қалай жіктеледі 4. Период пен топ бойынша элементтердің қасиеттері қалай өзгереді? 5. Элементтің ядросындағы оң зарядтты бөлшек 6. Атомның ядросын айналып жүретін теріс зарядталған бөлшек 7. Қанша энергетикалық деңгей бар? Деңгейшелер немен анықталады? 8. 39 электроны бар элемент 9. Сутектік қосылыс H2Э болатын 3 периодтың элементін ата 10. Металдық және бейметалдық қасиеттері анық байқалатын элементтерді ата Оқушыларға электрондық құрылысы берілген белгісіз элементті анықтап, элементке толық сипаттама беру ұсынылады.
Дескриптор.
|
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мұғалімнің ауызша мадақтауы. (мұғалім – оқушы)
|
«Диалог және қолдау көрсету» |
|||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут
Сабақ соңы 3 минут
|
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. «Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері»
«Шағын лекция» әдісі арқылы кіріспе түсініктеме өткізу.
Twig.kz сайтынан сілтілік металдарға байланысты видео көрсету. Мақсаты: Оқушылардысілтілік металдар тобындағы металдардың ұқсас қасиеттерімен таныстыру.
1 тапсырма: Жұптық жұмыс Химиялық диктант
Twig.kz сайтынан галогендерге байланысты видео көрсету. Мақсаты: Оқушылардыгалогендер тобындағы бейметалдардың ұқсас қасиеттерімен таныстыру. 2 тапсырма: Жеке жұмыс Семантикалық карта
Қосымша тапсырма Табиғи ұяластардың қасиеттерімен танысу. Элементтің таңбасын оның атомының сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.
Дескриптор
Сабақты қорытындылау Рефлексия |
Өзін-өзі бағалау.
Өзара бағалау (оқушы - оқушы)
|
«Тапсырма» Тапсырманы орындауда оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырма ұсынылады.
Қарқын
|
Сабақ соңы 3 минут
|
Сабақты қорытындылау. Мақсаты:Идеяларды қорытындылау және кері байланыс жасату «ПОПС» формуласы «Менің ойымша, .... …». |
|
. |