Мектеп: |
«Жалпы білім беретін №16 лингвистикалық бағыттағы орта мектебі» КММ |
||
Күні: |
21.01.2019ж |
||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жумажанова Куралай Мараткызы |
||
Пән/Сынып: |
Қазақ тілі , 7 В |
||
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
-бөлім: Ғаламтор және әлеуеттік желілер |
||
Сабақтың тақырыбы: |
45. Ең көп қолданыстағы желілер |
||
Осы мақсатта қол жеткізілген оқу мақсаттары: |
7.1.3.1 Т/А.тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу 7.3.5.1 Ж. Жетекші сұрақтар арқылы негізгі және қосымша ақпаратты айту білдіретін дағдыларын дамыта отырып, жинақы мәтін жазу 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану; |
||
Сабақтың мақсаты: |
1. Тақырыпқа сай ұсынылған материалдардың тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін танып, факті мен көзқарастарын ажырату 2. Жетекші сұрақтар арқылы тақырыптың негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, жинақы мәтін жаза алу 3. Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдана алу |
||
Бағалау критерийлері: |
Ø «Ең көп қолданыстағы желілер» тақырыбына ұсынылған мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстырады; Ø Жетекші сұрақтар арқылы пікір алмасып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Ø Талапқа сай жинақы мәтін жазады; Ø Етістіктің түрлері мен шақ категориясын ажыратып, тілдесім кезінде пайдаланады. |
||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: әлеуметтік желілер, ғаламтор, шақ категориясы, факт Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: «Меніңше, ... тапсырманы толық орындады/орындай алмады, себебі ол ... жасады/жасамады». |
||
Құндылықтарға баулу |
- Қарым қатынас жасау - Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау - Өмір бойы оқуға дайын болу - Зайырлы қоғам және жоғары руханият Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталаған тапсырмалар арқылы іске асырылады |
||
Пәнаралық байланыс |
Сабақта АКТ арқылы пайдалану информатика, тыңдалым материалдары арқылы әдебиет пәндерімен байланыстыру |
||
Алдыңғы білім |
«Әлеуметтік желілер» Оқушылар бұған дейінгі әлеуметтік желілер туралы тақырыппен танысып, ол жайлы пікірлерін тұжырымдай алады. Бұл білім оқушыларға тақырыпты нақтылауға көмектесе алады. |
||
Сабақтың барысы |
|||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
Сабақтың басы – 15мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Психологиялық ахуал «Үздік номинация» әдісі арқылы жүргізіледі. - Барлығымыз өзімізді еркін сезінеміз! Барлықтарыңызға қазіргі қолданыстағы әлеуметтік желілердің бірқатары таратылып берілді. Осы желілердің ішінен үздік номинацияға лайық желіні ерекшелегім келіп тұр. Ол үшін сіз үшін лайық әлеуметтік желінің бірін көтеріңіз. Топқа бөлу Аталған үздік үш желі бойынша топқа бөліну (І топ «Watsapp», ІІ топ «VK», ІІІ топ «Инстаграмм» ) |
Сынып ортасы
Үздік номинация
|
|
Үй жұмысы |
«4 сөйлем» әдісі «Әлемді алаңдатқан әлеуметтік желілер» Пікір: Менің ойымша................... Дәлел: Мысалы:......................... Қорытынды: Сонымен,................. |
дәптер |
|
Жаңа тақырып |
Бүгінгі күнді, тақырыпты жазу. Ең көп қолданыстағы желілер (мұғалім алғы сөзі) мақсатымен таныстыру |
Дәптер,тақта |
|
|
ТЖ. 2-тапсырма «Модельдеу » әдісі. Тақырыпқа қатысты бейнебаян тыңдайды Тақырыпты моделдеу арқылы Рөлдік ойыны ұсынылады. І топқа Оқушы мен мұғалім. «Мен үшін желі пайдалы, өзімді желісіз елестете алмаймын......» ІІ топқа Журналист пен жазушы сұхбаты «Мен жастардың желіде ертеден кещке дейін отыруына қарсымын, өйткені....» ІІІ топқа Психолог пен ата ана әңгімесі. «Баламның желіге көп шықпауына қандай кеңес алсам болады....» Критерийі - Бейнебаянды тыңдайды - Топтарда берілген тақырып арқылы дайындалады - Рөлдік ойын қояды - Тақырыпты ашады Дескрипторы - Бейнебаянды түсінеді - Топтарда талқыға сала біледі - Актерлік шеберлік көрсетеді - Тақырыпты ашып, жеткізе алады ҚБ. Тапсырма аяқталған соң, жауаптары тыңдалып, «Шапалақ» әдісімен жүргізіледі. |
||
Сабақтың ортасы 20мин
|
ТЖ. 1-тапсырма «Факт немесе пікір » әдісі. Топтарға бірнеше факт пен пікірлер таратылады. Оқушылар топтарында талдап, ортаға бір немесе үш оқушы шығып ойларымен бөліседі. Шешімді бір оқушы шығарады Критерийі - Факт мен пікірлерді іріктейді - Топтарда талдайды - Бірнеше оқушы ойларын оратаға салады - Шешім шығарады Дескрипторы - Факт мен пікірлерді ажырата алады - Топтарда талдай алады - Бірнеше оқушы ойларын дәлелдей алады - Шешім айта алады ҚБ. Тапсырма аяқталған соң, жауаптары тыңдалып, «Шапалақ» әдісімен жүргізіледі. |
Рөлдік ойын
Қалыптастырушы бағалау «Бес бармақ » |
|
|
«Егер де мен» әдісі. Іріктелген тірек сөздерді пайдалана отырып, жоспар құру және жинақы мәтін жазу Критерийі -Тақырыпқа сай жоспар құрады; -Жинақы мәтінін жазады. Дескрипторы -Тақырыпқа сай жоспар құра алады; -Жинақы мәтінін жазу талабына сүйене біледі. |
Күй «Хафиз»
|
|
Сабақтың соңы – 5 мин.
Бағалау
Үйге тапсырма |
Сабақты түйіндей келе, ең көп қолданылады әлеуметтік желіні және одан кейінгі желілерді анықтап, қызықты мәлімдемемен бөлісуге болады. (слайд)
Оқушылар рефлексиясы Бүгін мен жаңадан не үйрендім? • Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба? • Бүгін кімге көмектесе алдым? • Сабақтан алған әсерім? • Менің көңіл күйім? Кері байланыс.
Суретте берілген әлеуметтік желілер жайында келер шақта салыстырмалы мәтін жасаңдар |
Бес тармақты гүлдер суреті
|
Ең көп қолданыстағы желілер
Полная версия материала