Пәні: Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: II бөлім: Ұлттық және отбасылық құндылықтар Мұғалімнің аты-жөні: Халабаева Арайлым Сыздыковна Мектеп: «ЖББ №16 лингвистикалық бағыттағы ОМ» КММ Күні: 19.09.18 Сынып: 6 Қатысқандар: 23 Қатыспағандар: 0 |
||||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақтың салт-дәстүрі –ұлттық құндылығы |
|||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.2.1 Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру 6.3.5.1 Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу |
|||||
Сабақ мақсаты |
1.Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтау, нақтылау сұрақтарын құрастыру 2.Оқылым материалдары бойынша сөйлемдерді іріктеп жазу 3.Іріктелген материалдардан жинақы мәтін жазу |
|||||
Бағалау критерийі |
- Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтайды, нақтылау сұрақтарын құрастырады. - Оқылым материалы бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктейді. - Іріктелген ақпараттардан жинақы мәтін жазады. |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Сабақ соңында оқушылар сөздік қорларын кеңейтеді. Өз ойын жүйелі де еркін жеткізе отырып, өзгенің пікірін тыңдай біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: дәстүр, құндылық, ұлттық рух, отбасылық дәстүрлер Жазу үшін қолданылатын тіркестер: менің ойымша..., мен бұны былай түсінемін..., ...қорытындылай келе... т.б. |
|||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық құндылығы: - Тіл және мәдениет; - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; - Отбасы құндылықтары, отбасы дәстүрін сақтау; - Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталған тапсырмалар арқылы іске асырылады. Сабақ мазмұнында «қазақтың салт-дәстүрі –тәрбие негізі» деген ой көтеріледі.
Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||
Пәнаралық байланыс |
«Жылулық, шаттық, сергектік» әдісі кезінде бір-біріне жылы лебіздерін білдіруі өзін-өзі тану пәнінің «Шаттық шеңберімен» байланысты, халық ауыз әдебиеті үлгілерін пайдалануда қазақ әдебиеті, ертеден caқтaлып кeлe жaтқaн caлт-дәcтүрлeрiмiздi хaлық мұрacы бойыншa бaлaны құндылықтарға тәрбиeлeуге байланысты Қазақстан тарихы пәндерімен байланыс орнатылады. |
|||||
Алдыңғы білім |
Оқылым дағдысын дамытуға арналған ұлттық құндылық туралы мәтінмен жұмыс істеді. Оқылым мәтіндері бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Осы тақырып аясында ой тұжырымдай алады. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы
3 мин |
Шаттық шеңбері ҰЖ «Жылулық, шаттық, сергектік» әдісі Оқушылар ортаға жиналып, шаттық шеңберіне тұрады.Мен сіздермен кездескеніме қуаныштымын. Қане, бәріміз бір-біріміздің қолымыздан ұстап, шеңбер құрайық. Бір оқушы «жылылық» сөзін, екінші оқушы «шаттық» сөзін, үшінші оқушы күлкі сыйлайды. Оқушыларға әр түрлі сурет таратып беру Суреттер бойынша топқа бөлу.Суреттегі қандай салт-дәстүр екенін анықтап, топ атын беру. Тыңдалым алды кезең Деңгей: білу «Болжау» әдісі бойынша суреттерге қарай отырып, мәтіннің тақырыбына, проблемасына ену Болжау дағдыларын дамыту
Тыңдалым кезіндегі тапсырма Жаңа тақырыпқа шығу үшін «Қазағымның дәстүрлері-ай» әні тыңдалады. Балалар бұл әнде не туралы айтылатынына тоқталады. Қолдарындағы суретпен сәйкестігін анықтайды. Осыдан соң мұғалім оқушылардан неге дәл осы сөздер төңірегінде ой бөліскендерін сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға жетелейді. |
Қазақ тілі 6 сынып «Арман-ПВ» Т.Н. Ермекова, Ж.К. Отарбекова, Г.Б. Тоқтыбаева
1-топ Қырқынан шығару 2-топ Тұсау кесер 3-топ Бесікке салу 4-топ Беташар
https://matinder.kz/s opg/altynbek- tashimbetov/kazagym nyn-dasturleri-ay |
||||
Сабақтың ортасы
4 мин
4 мин
10 мин
3 мин
10 мин
|
Оқылым алды тапсырмасы: ТЖ «Пазл» әдісі
Салт-дәстүрді баланың өсу кезеңіне қарай қойып, қазақтың оюын құрастырады. Оқу кезіндегі тапсырма ТЖ 1-тапсырма Деңгей: түсіну «Т» кестесі әдісі Мәтінді оқып, төмендегі кестені толтырыңыз. Бірінші бағанға мәтіннің негізгі ойын ашатын негізгі ақпаратты жазыңыз, ал екінші бағанға негізгі ойға қатысы аз ақпаратты жазыңыз. Мәтін Дәстүр дегеніміз –халық пен қоғамдық ұйымдардың мінез-құлқы, іс-әрекеттерінің рухани негізі. Дәстүр (traditio –жалғастыру) –тарих барысында қалыптасып, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып отыратын әдет-ғұрып, салт-сана, қоғамдық тәртіп, заң, мұрат пен игілік, мінез-құлық қалыптары. Дәстүр адамдардың өмірлік қарекетін реттеудің маңызды факторы болып қызмет етіп, тәрбие негізі болып табылады. Ұлтты рухтандырып, оның ішкі-сыртқы келбетін көрсететін сипаттарының бірі –дәстүр. Ол да тіл сияқты ұлттың қанында, жанында, рухында жүретін, ұлт үшін аса қажетті, қасиетті нәрсе. Әр ұлттың көрнекті, ғұлама адамдары өз халқының салт-дәстүрін жақсы білген. Дәстүрді жақсы білгендіктен, олардың шығармалары оқырмандары үшін тартымды, қызықты, халықтың көкейіне қонымды. Сондай-ақ ел басқаратын адамдарға дәстүрді жақсы білгеннің артықтығы жоқ. Халықпен тіл табысуына жақсы. Қазақ халқында дәстүр мәселесін терең меңгерген адамдар билер болатын. Олар әдет-ғұрып, салт-сананы терең біле отырып, әділ билік жасаған. «Дәстүр» деген ұғым –жалпы ұлт рухының негізгі бөлігі. Ұлттың мінез-құлқын, психологиясын танытатын тамаша салт-дәстүрлер сол ұлттың рухын байытып отырған. (Мұхтар Арын)
Негізгі ақпарат Жанама ақпарат
1. 1. 2. 2. 3. 3.
Әр топ өздерінің таңдаған ақпараттарын дәлелдейді. (Осы жерде оқушылар тақырып пен идеяны қозғайды. Бұл негізгі ақпарат, себебі ол бұл мәтіннің негізгі ойын көрсетіп тұр, мынау жанама ақпарат себебі негізгі ойға қатысы аз (немесе жоқ)
Бағалау критерийі -Мәтінді түсініп оқиды -Кестеге толтыру арқылы негізгі және қосымша ақпаратты жазады -Таңдаған ақпараттарды дәлелдейді Дескриптор -Мәтінді түсініп оқи алады -Кестеге толтыру арқылы негізгі және қосымша ақпаратты жаза алады -Таңдаған ақпаратты жаза алады ҚБ «Бағдаршам» әдісі бойынша әр топ жұмыстарын бағалау Жасыл –жақсы Сары – орташа Қызыл –нашар Оқылымнан кейін Ж 2-тапсырма «Екі жақты күнделік» әдісі Негізгі ақпаратты пайдалана отырып, 3 сұрақ құрастырып жазыңыз
Тапсырманы орындаған соң, оқушылар сағат тілімен ауысып, бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Бағалау критерийі -Негізгі ақпаратты пайдаланады -Сұрақтар құрастырып жазады Дескриптор -Негізгі ақпаратты пайдалана алады -Сұрақ құрастырып жаза алады
ҚБ. Жұлдызшалар арқылы бағалау.
3-тапсырма ТЖ. Деңгей: қолдану және талдау Нақты ақпараттарды табу үшін оқу. Әр топ 3 сюжетті суреттің әрқайсысы таратылады. Топтар өз суретінің мазмұнына сай тұстарды мәтіннен белгілеп айтады. Мәтіннен суретке сай тұстарды кемінде 3 сөйлемді тауып астын сызады. Бұл сөйлемдерді алдағы жазу жұмысында пайдалана алатындықтарын мұғалім алдын-ала ескертеді.
Ж. Топтар өздерінің сюжетті суреттерінің желісімен жинақы мәтін құрастырып жазады.
Бағалау критерийі - мәтіннен суретке сай кемінде 3 сөйлемді тауып астын сызады; - сюжетті суреттерді басшылыққа алып, мәтін құрастырады; - мәтін мазмұнына оқылым мәтінінен тапқан тірек сөйлемдер/сөз тіркестерін кіріктіреді. - мәтін кемінде 10 сөйлемнен тұрады; - мәтінге ат қояды;
Дескриптор - мәтіннен суретке сай кемінде 3 сөйлемді таба алады; - сюжетті суреттерді басшылыққа алып, әңгіме құрастыра алады; - әңгіме мазмұнына мәтіннен тапқан тірек сөйлемдер/сөз тіркестерін пайдалана алады; - кемінде 10 сөйлемнен тұратын әңгіме жаза алады; - әңгімеге ат қояды;
ҚБ. «Табыс сатысы» әдісі бойынша өз-өзін бағалау
Сергіту сәті «Ән шырқайық!» (хормен бесік жырын айту).
4-тапсырма ЖЖ Деңгей: жинақтау, бағалау «Ашық микрофон» әдісі бойынша «Қазақтың салт-дәстүрі –тәрбие негізі» деген пікірге қалай қарайсыңдар? деген сауал ұсынылады. Өз ойларын жеткізуде мақал-мәтел, тұрақты тіркестерді көркемдік ерекшелігіне сай қолдана біледі. Бағалау критерийі -Сұрақ мазмұнын түсінеді; -Өз ойын зерделейді; -Көркемдегіш құралдарды қолданады Дескриптор -Сұрақ мазмұнын түсіне алады; -Өз ойын зерделей алады; -Көркемдегіш құралдарды қолдана алады.
ҚБ «Басбармақ» әдісі бойынша бағалау
|
Пазл
«Т» кестесі
Интербелсенді тақта
|
||||
Сабақтың соңы
5 мин
1 мин |
Рефлексия Балалар сабақты меңгеру деңгейін түрлі-түсті стикер арқылы көрсетеді Кері байланыс «Мейрамхана» әдісі Отбасыңмен мейрамханаға келдің делік, аспазшыға қандай тілек,өтініш айтар едің? -Маған бәрінен ұнағаны -Мен тағы ... тапсырыс берер едім. -Менің асқазаным қорытты... -Келесіде маған қосыңызшы... Оқушылар өздерінің жазғанын оқып, қысқаша түсіндіріп тақтаға жапсырады. Үй тапсырмасы: Өздері қатысқан бесікке салу, шілдехана, балаға ат қою, тұсаукесер рәсімдері туралы достарына хат жазу |
Түрлі-түсті қағаздар |