Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: V тарау. Синтетикалық полимерлер |
Мектеп: №5 ОМЛ |
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нүретова Д.Б. |
||||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
§28 Полимерлену реакциясы |
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.4.2.25 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру; |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: полимерлену реакциясы теңдеулерін құрады; Көпшілігі: полимерлердің қолдану аймағын анықтайды Кейбір оқушылар: жалпы полимерлердің табиғаттағы, адам өміріндегі пайда–зиянын анықтайды. |
||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау. |
||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Полимер, мономер, полиэтилен, поливинилацетат (ПВА), сополимерлену |
||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Медицина, биология, технология |
||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Органикалық қосылыстар 9 сынып, Алкендер. |
||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы (4 минут) 1 мин. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. «Бір қадам алға» әдісі. Сабақ басталғанда, мұғалім есіктің маңында тұрып, оқушыларға алдыңғы тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды. Сол арқылы, үй тапсырмасын да тексереді, оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін психологиялық ахуал да тудырады. Сұрақ:
Дескриптор: оқушылардың үй жұмысы бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. ҚБ: іс-әрекет арқылы бағалау, яғни, оқушылар сұраққа дұрыс жауап берген жағдайда, мұғалім 1 қадам алға басады. |
«Бір қадам алға» әдісі https://youtu.be/ljeskFH0bjI |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы (33 минут) 2 мин 6 мин Әр топ 4 мин 4*4=16 мин 9 мин |
Топқа бөлу «санамақ» әдісі Сынып оқушылары 1, 2, 3, 4-ке дейін санау арқылы топқа бөлінеді. Топтық жұмыс. «Кластер құрастыру». Топқа жаңа сабақты меңгеру мақсатында негізгі түйін сөздер жазылған үлестірмелі қағаздар беріледі. Сол түйін сөздерді әр топ талдап, кластер құрастырады. І топқа «полиэтилен», «полипропилен». ІІ топқа «полиизобутилен», «поливинилхлорид» ІІІ топқа «поливинилацетат», «полистирол» IV топқа «полиметилметакрилат», «политетрафторэтилен»
Құрастырған кластерлерді қорғайды Дескриптор: полимерлену реакциясымен алынатын полимерлерді атайды, полимерлердің қолдану аймағын анықтап, нақты мысалдар келтіреді. ҚБ «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар бірін бірі бағалайды Саралау тапсырмасы «сұрақ-жауап» әдісі Әр оқушыға сұрақтар беріледі, сол сұраққа жазбаша дәптеріне жауабын жазады. Әр оқушы өздігінен орындайды. Күрделілік деңгейін арттыру үшін, оқушылар үндемей орындап, анықтама береді. Тапсырманы аяқтаған оқушылар қол көтеріп, жауап береді. А а) Полимерлену реакциясы... молекулаларында екі немесе үш еселі байланысы бар көптеген органикалық заттарға тән ә) «Органикалық шыны» деп аталатын зат... полиметилметакрилат В а) Полимерлену реакциясында әртүрлі бірнеше мономер қатысуы... сополимерлену ә) Көксағыздың ең көп қолданатын аясы... Резеңке өндірісі С а) Көксағыздың резеңкеден айырмашылығын түсіндіріңдер... өз ойын айтады ә) Күнделікті тұрмыста қолданылатын резеңкеден жасалатын заттарды атаңыздар... етік, доп, шланг, шиналар т.б. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық, постер, әр түрлі түсті маркерлер, магнит, стикер «Бас бармақ» әдісі https://go.imgsmail.ru/imgpreview? key=6d94da89cb6c26c1&mb=imgdb_preview_exp «Екі жұлдыз, бір тілек» https://www.youtube.com/watch?v=EyqUCIZWOwQ |
|||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
«Миыңның суретін сал» әдісі бойынша оқушылар мидың суретін сабақ кезінде меңгерген сөздермен толтырады. Үйге тапсырма: §28 оқу, 117 беттегі № 4,5 тапсырмалар |
https://fsd.multiurok.ru/html/2019/01/18/s_5c41c57879f00/img13.jpg |
|||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеруден кейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу-мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||