Публикации

RCDO.KZ » Публикации » Жеңіл өнеркәсібі

Жеңіл өнеркәсібі

ya_socials
Опубликовано:
Автор: Gulim Muhamedieva01 273

Қысқа мерзімді жоспар

Тақырып: Жеңіл  өнеркәсібі

Мектеп: Лингвистикалық бағыттағы ЖББ №16 мектеп

Күні: 

Қатысушының саны-

Қатыспағаны -0

Пән:география

Мұғалімнің аты-жөні  : Мухамедиева Гулим Сейлхановна

Сынып: 9

Оқыту

мақсаты:

Жеңіл өнеркәсіп салаларын жіктеу арқылы маңыздылығын түсіндіреді.

      Оқыту

мақсаты/ Күтілетін нәтижелер:

Барлығы: Жеңіл өнеркәсібінің құрылымдық салаларын біледі.

Көпшілігі: Жеңіл өнеркәсіптің дамыған салалары, олардың орналасу принципін анықтайды.

Кейбіреулері: Жеңіл өнеркәсібінің даму деңгейне баға береді

Тілдік мақсат:

Физикалық география, экономикалық география

Алдынғы (бұрынғы) оқыту/предшествующееобучение:

Еске түсіру

Ж о с п а р 

Жоспарлау уақыты (минутпен)

Жоспарланған іс-әрекеттер

Бағалау

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Кіріспе

3мин

Оқыту ортасын құру « Жүректен жүрекке»

Мұғалім амандасады оқушыларды түгендеп, сабаққа назарын аударады,  Сыныпты топқа бөлу: топтық міндетті қайта бөлісуін қадағалайды, бағалау парағын береді.

«Кеспе қағаздар» әдісі бойынша топқа бөлу

Оқушылар шеңберге тұрып көтеріңкі көңілмен амандасады, сабаққа араласады. 

Топқа бөлінеді..

Топтардың ұйымдасуын

сөзбен ауызша бағалау

Кеспе қағаздар

Презентация

5 мин

Қызығушылықты ояту.

1 Миға шабуыл:
1. «Ең жалпыхалықтық» және «тек қалада» ғана орналаспайтын сала деп қай кәсіпорынды айтады? 
2. Тамақ өнеркәсібі қандай салалармен тығыз байланысты? 
3. Көптеген өнеркәсіптер қандай құрал-жабдықтар пайдаланады? 
4. Тамақ өнеркәсібі орналасу сипаты жағынан қандай сала? 
5. Тамақ өнеркәсібінің орналасуына шешуші әсер ететін негізгі 2 фактор фактор. 
Олар? 
6. Шикізат факторына мысал келтір 
7. Тұтыну факторына мысал келтір 

Картамен жұмыс. 
1. Қант өнеркәсібі қай облыста? 
2. Күнбағыс қайда өсіреді? 
3. Мақта мен мақсары 
4. Тасымалданып әкелінген майды шақпақтайтын зауыттар 
5. Халуаны қай жерде шығарады? 
6. Көкөніс, жеміс өңдеу 
7. Балық өнеркәсібі 
8. Ірі кондитер өндірісі 
9. Шай 
10. Макарон Жауаптары: 
1. Тамақ өнеркәсібін 2. Машина жасау, сауда, көлік, ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы 3. Көлемі үлкен, қымбат 4. «барлық жерде кездесетін» 
5. Шикізат және тұтыну 
6. 1 т күнбағыс майына 2-3 т дәні қажет 
7. 60 т вагонға 55 т ұн, ал макаронның 20 т ған сыяды 

1. Алматы, Жамбыл 
2. Өскемен 
3. Шымкент 
4. Алматы мен Ақтөбе 
5. Өскемен 
6. Оңтүстік пен Алматы 
7. Атырауда Балықшы селосы 
8. Алматы мен Қостанай 
9. Алматы 
10. Петропавл 
ІІІ. Жаңа сабақ Шолу. Жеңіл өнеркәсіптің мақсаты – тұрғындарды әдемі, әр алуан, ең бастысы тиімді, жоғары сапалы киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз ету. Экономикалық дағдарыс жылдары шет елдік тауарлар жеңіл өнеркәсіпті жайпап өтті. Жұмыскерлер мен өнім өндіру 10 есеге, ал аяқ киім тігу 1000 есеге қысқарды. 

English in Geography 
Күнбағыс – sunflower 
Балық – fish 
Өнеркәсіп – industrial 
Мақта – cotton 
Кондитер - confectionery 
Былғары өнеркәсібі - footwear 

Оқушылар  «сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар атластағы карталарды пайдаланып, сипаттама  береді.

Мұғалім  оқушыларды ауызша бағалайды: Жарайсың, керемет, тамаша, алға деген сөздерді пайдаланады.

карта

Негізгі бөлім

30мин

  1. «Джигсо» әдісі бойынша  өз мәтінін топта талқылап, ортаға салуды тапсырады.

I топ. Жеңіл өнеркәсіптің құрамына кіретін салалардың орналасу принципі қандай?

IIтоп. Тоқыма және аяқ киім өнеркәсібі қай жерлерде дамыған?

III топ. Әлеуметтік инфрақұрылым салалары, рекреациялық аудандар ұғымын қалай түсінесіңдер?

  картамен жұмыс:

Атласты пайдаланып басты салларын анықтап орналасу факторларын талда

130 сурет пен мақта-мата картасына сүйене отырып, берілген жоспар бойынша «Қазақстанның мақта-қағаз өнеркәсібі» деген анықтаманы орында:

Жоспары:

1.  Саланың шикізат базасы қай жерде орналасқан?

Мақта-қағаз өнеркәсібінің 2 орталғын ата.

Өнделетін өнім көлемінде қандай өзгерістер бар?

Қай облыс және қай орталық көшбасшы болып табылады

  1. Тест 250 бет

Сұрақ-жауап

А) Жеңіл өнеркәсібінің жоғары деңгейде дамыту үшін не істеуміз керек?

Б)  Келешекте қандай түрлері пайда болмақ? Сенің көзқарасың.

1 Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Топтаса отырып ойланады, талқылайды,оқушылар бағалау көрсеткіштеріне сүйене отырып, жақсы жауап беруге ұмтылады 

Картамен жұмыс істейді

Оқушыларға  сұрақтар қойылады.Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім  оқушыларды ауызша бағалайды: Жарайсың, керемет, тамаша, алға деген сөздерді пайдаланады.

карта , маркер

Рефлексия

7 мин


« 2 жұлдыз, 1 тілек»

Үй жұмысы: параграф 36, қосымша мәлімет әкелу 4 тапсырма . кескін картаға орталықтарын түсіру

Барлық оқушылар  сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын 2 жұлдыз, 1 тілек арқылы жеткізеді

«2 жұлдыз, бір тілек»

стикер

Бағалау:

Бағалау шкаласын түсіндіру

Оқушылар бағалау парағындағы ұпай сандарын санап. жиынтық ұпай шығарады

Қорытынды бағалау парағы  бойынша шығады.

Полная версия материала

Наши олимпиады

Русский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Казахский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ИнформатикаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ФизикаДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Математика (алгебра)Для 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ХимияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
БиологияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ГеографияДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Английский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
История КазахстанаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Для дошкольниковДля дошкольников от 4 до 6 лет Открыть

Оставить комментарий

Заполните заявку на участие
Язык участия
Обязательное поле (на номере должен быть WhatsApp)
Введен неправильный код
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще ученика?
Вы можете внести от 1 до 5 учеников
Поле обязательно для заполнения
Класс / курс *
Поле обязательно для заполнения
Учащиеся дошкольных учреждений
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
11 класс
1 курс
2 курс
Предмет1 *
Поле обязательно для заполнения
Будем с буквами дружить (5-6 лет)
600 тенге
Логика для детей 4 лет
600 тенге
Логика для детей 5 лет
600 тенге
Занимательная математика (5 лет)
600 тенге
I love English (5 лет)
600 тенге
Загадки для детей (4-6 лет)
600 тенге
Загадки для детей (7-8 лет)
600 тенге
Тест на развитие речи (5-6 лет)
600 тенге
Тесты на внимание (4-5 лет)
600 тенге
Тесты на внимание (6-7 лет)
600 тенге
Время и возраст (5-6 лет)
600 тенге
Математика для дошкольников (5 лет)
600 тенге
Правила дорожного движения (5-6 лет)
600 тенге
Окружающий мир (4-5 лет)
600 тенге
Веселые цифры (для 4-5 лет)
600 тенге
Братья наши меньшие (для 4-5 лет)
600 тенге
Ищем буквы (для 5 лет)
600 тенге
Веселые загадки (для 4-5 лет)
600 тенге
Логические задачки для первоклассников
600 тенге
Логические задачки для второклассников
600 тенге
Логические задачки для третьеклассников
600 тенге
Логические задачки для четвероклассников
600 тенге
Казахский язык
600 тенге
Русский язык
600 тенге
Английский язык
600 тенге
Математика (алгебра)
600 тенге
Физика
600 тенге
Химия
600 тенге
Биология
600 тенге
Информатика
600 тенге
Познание мира
600 тенге
Добавить еще предмет?
Вы можете выбрать от 1 до 5 предметов
К оплате:
0 тенге.
Внимание! Эти данные будут написаны в грамоте!
Проверьте, верно ли вы написали ФИО участников, название учебного заведения и остальные данные. Данные после участия не меняются
Заявка на участие создана. Сейчас откроется страница оплаты