Публикации

RCDO.KZ » Публикации » Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару

Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару

ya_socials
Опубликовано:
Автор: aituwa117 025

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Мектеп: Подстепный қазақ ЖОББМ
Күні: 29.01.2019 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Марат А.С
Сынып:  6а Қатысқандарсаны: 20         Қатыспағандар саны: -
Сабақ
Тақырыбы
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.5.1.6   мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру  арқылы шығару;
Сабақ
мақсаттары
Оқушылар:
  • Мәтін есепте белгісізді анықтайды;
  • Мәтін есептің математикалық моделін құрады;
  • Cызықты теңдеулер құрастыра отырып, мәтін есептерді шығарады;
  • Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
  • Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.
Бағалау 
критерийлері
Оқушылар:
  • Мәтін есепте белгісізді анықтай алады;
  • Мәтін есептің математикалық моделін құра алады;
  • Cызықты теңдеулер құрастыра отырып, мәтін есептерді шығара алады;
  • Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;
  • Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;
  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шығара біледі.
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар:
  • сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі;
  • тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;
  • теңдеулердің қасиеттерін айта алады;
  • сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды; 
  • теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;
  • мәтін есептің берілгеніне сәйкес математикалық моделін құрастыру алгоритмін сипаттайды.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
  • теңдеу;
  • теңдеудің түбірі;
  • теңдеудің сол жағы;
  • теңдеудің оң жағы;
  • тепе-тең түрлендіру;
  • сызықты теңдеу;
  • сызықты теңдеудің коэффициенттері;
  • математикалық модель.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
  • теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.
  • теңдеудің түбірі деп ...;
  • теңдеуді шешу дегеніміз - ...;
  • сызықты теңдеу деп ...;
  • егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;
  • егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;
  • «х ... болсын»;
  • ... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз;
  • ... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз;
теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз.
Құндылықтарды
дарыту
       - Қазақстандық патриоттық және азаматтық жауапкершілікке баулу; ынтымақтастыққа, бірін-бірі сыйлауға, сыни тұрғыдан ойлауға қалыптастыру 
  • - Оқушылардың туған жеріне деген сүйгіштіктерін,болашаққа бағдар жасау қабілеттерін арттыру. 
Пәнаралық
байланыстар
Қазақ әдебиет, тарих, бейнелеу өнері
Бастапқы 
білім
Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
(3 мин)
Ұйымдастыру. Амандасу.
  Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. 
             
      Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою.
     Өткен сабақта мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер құру арқылы шығаруды қарастырдық. 
-Балалар, сендер мәтінді есептер- дегенді қалай түсінесіңдер?
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің қандай әдістерін білесіңдер?
- Бүгінгі сабақта нені үйренеміз -деп ойлайсындар? 
      Сұраққа жауап берген оқушылар ынталандыру мақсатында мадақтау сөздермен бағаланып отырады.
     Оқушылар өздері тақырыпты ашып, мақсаттарын анықтайды.
Презентация
18 мин Топтық жұмыс
  Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.
Бірнеше геометриялық фигураларды араластырып оқушыларға таратылып беріледі. Бірдей фигураларды алған оқушылар топтасады.
 
 1-топ:
Моторлы қайықтың меншікті жылдамдығы 16 км/сағ. Оның өзен ағысы бойымен жылдамдығы өзен ағысына қарсы жылдамдығынан 6 км/сағ-ка артық. Өзен ағысының жылдамдығын табыңдар.
      Шешуі. Моторлы қайықтың өзен ағысы бойымен жылдамдығы (16 + х) км/сағ ,өзен ағысына қарсы жылдамдығы (16 - х) км/сағ-ка тең.Есептің шарты бойынша (16 + х) - (16 - х) = 6 теңдеуі шығады. Сонда, 16 + х - 16 + х = 6 немесе 2х = 6 немесе х = 3. өзен ағысының жылдамдығы 3 км/сағ.
2-топ:
     Кітапханада ағылшын, француз және неміс тілінде кітаптар бар. Ағылшын тіліндегі кітаптар барлық шет тіліндегі кітаптардың 40% - ін, француз тіліндегілер ағылшын тіліндегінің 75% құрайды, ал қалған 210 кітап – неміс тіліндегілер. Кітапханада шет тілінде неше кітап бар?
Шешуі: 0,4x+0,3x+210=x
0,7x+210=x
x-0,7x=210
0,3x=210
x=700        Жауабы: шет тілінде 700 кітап бар
3-топ:
   Әкесі екі баласына 700 м2 жерді мұраға қалдырды. Кіші ұлының еншісі үлкен ұлының еншісінің ¾ бөлігіндей болса, онда үлкен ұлдың еншісіне қанша жер тиді? Шешуі: 3/4x+x=700
7/4x=700
x=700*4/7
x=400       Жауабы: үлкен ұлдың еншісі 400 м2
Дескриптор: Білім алушы 
- есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады;
- теңдеуді құрастырады;
- өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады;
- есептің жауабын негіздейді.
     
Презентация 
Қосымша 1
Презентация
2 мин  Сергіту сәті
«Мейірімді сөздер» ойыны.
      Сендер бүгін қызықты көп нәрсені білдіңдер деп ойлаймын. Балалар да үлкендерде өздерің мақтағанды ұнатады. Осыған байланысты мен сендерге бір ойынды ұсынамын, бұл ойын барысында сендер бір-біріңе көптеген жақсы сөздер және мақтаулар айтасыңдар. Қане жұп болып тұра қояйық.
10 мин Жұптық жұмыс
      Деңгейлік тапсырмалар беріледі. 
Шахмат. С деңгейінің тапсырмалары
 
      Бірінші жүйектегі бүлдірген түптерінің саны екінші жүйектегі бүлдірген түптерінің санынан 2,5 есе артық.Бірінші жүйектен 12 түп бүлдіргенді алып, екінші жүйекке отырғызғанда, екі жүйектегі бүлдірген түптерінің саны бірдей болды.Алғашқыда екінші жүйекте неше түп бүлдірген болды?
Шешуі:
2,5х-12=х+12
Жауабы: х=16 және 40 бүлдірген.
Тоғызқұмалақ, В деңгейінің тапсырмалары
 
     Ағаш дайындау жұмысына үш бригада қатысты. Бірінші бригадада барлық жұмысшылар санының 36% - і, ал екінші бригадада біріншіге қарағанда 72 адам артық болды. Қалған 124 жұмысшы үшінші бригадада еді. Үш бригадада барлығы неше жұмысшы бар? Шешуі:
 0,36x+0,36x+72+124=x
0,72x+196=x
x-0,72x=196
0,28x=196
       x=700
ДОМИНО, А деңгейінің тапсырмалары
 
     Бірінші бидонда екіншіге қарағанда 3 есе артық сүт бар. Бірінші бидоннан алып екіншіге 20 л сүт құйса, онда бидондардағы сүт мөлшері бірдей болады. Әрбір бидонда қанша сүт болған?
Шешуі:
1-бидонда - 3х 
2-бидонда - х
3х - 20 =x+20
3x-x=20+20
2x=40
x=40:2
x=20
Жауабы: 1-бидонда 3*20=60 л, 2-бидонда 20 л сүт бар
Дескриптор:     Білім алушы
- есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады;
- теңдеуді құрастырады;
- өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады;
- есептің жауабын негіздейді.
Қосымша 2
 
 
 
5 мин Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
1-тапсырма 
Қандайда бір берілген санды 4-ке кемітіп, шыққан санның үштен бірі мен үш еселенген бастапқы санның жартысының айырмасы 5-ке тең болса, бастапқы санды табыңыз. 
2-тапсырма 
Автобус пен жеңіл машина арақашықтығы 604 км болатын екі қаладан бір мезетте қарама-қарсы шығып, 4 сағаттан соң кездесті. Егер жеңіл машинаның жылдамдығы автобустың жылдамдығынан 17 км/сағ артық болса, автобустың жылдамдығын табыңыз. 
Дескриптор: Білім алушы 
- есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады; 
- теңдеуді құрастырады; 
- өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады; 
- есептің жауабын негіздейді. 
Қосымша 3
Сабақтың
соңы
2мин
Үйге тапсырма:  №924 – есеп.
Рефлесия: 
Кері байланыс «Нысана» 
 
Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...»
Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!»
Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет»
Оқулық: «Математика» 6 сынып (2-бөлім), авторлары: Т.А. Алдамұратова, Қ.С. Байшоланова, Е.С. Байшоланов «Атамұра» 2018
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?  Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?  Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
АКТ-мен байланыстар
Саралау тапсырмалары жұптық жұмыстарда беріледі. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмыстарын ұйымдастырады.  Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен мадақтау Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі.
Полная версия материала

Наши олимпиады

Русский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Казахский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ИнформатикаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ФизикаДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Математика (алгебра)Для 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ХимияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
БиологияДля 7-11 классов, 1-2 курсов Открыть
ГеографияДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Английский языкДля 1-11 классов, 1-2 курсов Открыть
История КазахстанаДля 5-11 классов, 1-2 курсов Открыть
Для дошкольниковДля дошкольников от 4 до 6 лет Открыть

Оставить комментарий

Все комментарии

  1. Гость Аружан
    Гость Аружан от 25 января 2024 23:26
Заполните заявку на участие
Язык участия
Обязательное поле (на номере должен быть WhatsApp)
Введен неправильный код
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще ученика?
Вы можете внести от 1 до 5 учеников
Поле обязательно для заполнения
Возраст / Класс / Курс *
Поле обязательно для заполнения
4 года
5 лет
6 лет
7 лет
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
10 класс
11 класс
1 курс
2 курс
Предмет1 *
Поле обязательно для заполнения
I love English (4-5 лет)
600 тенге
Братья наши меньшие (4-5 лет)
600 тенге
Будем с буквами дружить (5-6 лет)
600 тенге
В мире животных (4 года)
600 тенге
Весёлые загадки (4 года)
600 тенге
Веселые задачки (5 лет)
600 тенге
Весёлые цифры (4-5 лет)
600 тенге
Весёлый счёт (5 лет)
600 тенге
Времена года (4 года)
600 тенге
Время и возраст (6-7 лет)
600 тенге
Вчера, сегодня, завтра (5 лет)
600 тенге
Дни недели и времена года (5 лет)
600 тенге
Загадки для детей (4-5 лет)
600 тенге
Загадки для детей (6-7 лет)
600 тенге
Занимательная математика (6 лет)
600 тенге
Запутанные буквы (5 лет)
600 тенге
Ищем буквы (5-6 лет)
600 тенге
Логические задачки (4 года)
600 тенге
Математика для дошкольников (6 лет)
600 тенге
Математика для малышей (6 лет)
600 тенге
Начинаем читать (6 лет)
600 тенге
Окружающий мир (4-5 лет)
600 тенге
Основы финансовой грамотности (5-6 лет)
600 тенге
Основы финансовой грамотности (1-2 класс)
600 тенге
Основы финансовой грамотности (3-4 класс)
600 тенге
Правила дорожного движения для малышей (4-5 лет)
600 тенге
Пространство и время (4 года)
600 тенге
Пространство и время (6-7 лет)
600 тенге
Развитие речи (4 года)
600 тенге
Развитие речи (5 лет)
600 тенге
Развитие речи (6 лет)
600 тенге
Моя Родина - Казахстан (4-5 лет)
600 тенге
Моя Родина - Казахстан (1-2 класс)
600 тенге
Моя Родина - Казахстан (3-4 класс)
600 тенге
Самый внимательный (5-6 лет)
600 тенге
Строение тела человека (5-6 лет)
600 тенге
Тесты на внимательность (4-5 лет)
600 тенге
Тесты на внимательность (6-7 лет)
600 тенге
Тесты на логику (4 года)
600 тенге
Тесты на логику (5 лет)
600 тенге
Хочу все знать (4 года)
600 тенге
Хочу все знать (5-6 лет)
600 тенге
Цвета на английском (4-5 лет)
600 тенге
Цифры для малышей (4 года)
600 тенге
Часы (6 лет)
600 тенге
Этикет для малышей (4 года)
600 тенге
Логические задачки для первоклассников
600 тенге
Логические задачки для второклассников
600 тенге
Логические задачки для третьеклассников
600 тенге
Логические задачки для четвероклассников
600 тенге
Казахский язык
600 тенге
Русский язык
600 тенге
Английский язык
600 тенге
История Казахстана
600 тенге
Математика
600 тенге
Алгебра
600 тенге
Физика
600 тенге
Химия
600 тенге
Биология
600 тенге
География
600 тенге
Информатика
600 тенге
Познание мира
600 тенге
Цифровая грамотность
600 тенге
Поле обязательно для заполнения
Добавить еще предмет?
Вы можете выбрать от 1 до 5 предметов
К оплате:
0 тенге.
Внимание! Эти данные будут написаны в грамоте!
Проверьте, верно ли вы написали ФИО участников, название учебного заведения и остальные данные. Данные после участия не меняются
Заявка на участие создана. Сейчас откроется страница оплаты