ҚМЖ
Информатика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны:
8.1В-бөлім. Денсаулық және қауіпсіздік Мектеп: «№16 ЖББОМ» КММ
Мерзімі: Мұғалімнің аты-жөні: Молдабекова Б.Ж.
Сынып: 8Қатысқандар:Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбыЖелідегі қауіпсіздік
Оқу мақсаттаы
8.4.2.1 - желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия)
Сабақ мақсаты
•Барлық оқушылар:
Компьютерді зиянды программалардан қорғаудың маңызын, вирустардың таралу жолдарын, желідегі этикетті білу
•Оқушылардың көпшілігі:
Желі түрлері мен қызметтерін, желі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жолдарын түсінеді
•Кейбір оқушылар:
Кибербуллинг, фишинг,спам, сандық бедел, авторлық плагиат ұғымдарын қолдана алады.
Бағалау критерийлері
Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғану жолдарын біледі.
Антивирус бағадарламаларын қолдануды біледі.
Желі ұғымын түсінеді, түрлерін ажырата біледі.
Желі қолданушылардың қауіпсіздігі ережелерін біледі.
Тілдік мақсаттарТүйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Желідегі қауіпсіздік-Безопасность в сети-Security in the netirorh
Фишинг-Фишинг-Phishing
Спам-Спам-Spam
Кибербуллинг-Кибербуллинг-Cuberbullying
сандық бедел, авторлық құқық.
Құндылықтарды қалыптастыру Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау, жауапкершілік.
Пәнаралық байланыс
Физика - электр құралдары мен электрмагниттік толқындар.
Алдынғы білім
бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін, авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсінеді.
құжаттарға құпия сөз орнатуды, компьютерді зиянды программалардан қорғауды біледі.
Сабақ барысы
Үақыт/Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті
(мақсатқа қалай қол жеткіземін?)Оқушының іс-әрекетіБағалау (әдіс-тәсілдер)
Саралау тәсілдері
Сабақтың басы
12 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдеседі, сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында уәж және «Шаттық шеңбер» әдісін бойынша психологиялық ахуал тудырады.
Мақсаты: оқушылардың назарын жаңа тақырыпқа шоғырландыру, сабаққа деген ынталарын арттыру.
Топқа бөлу.
Суреті бар қағаз қиындылары бар қағаздарды таңдай отырып, сәкесінше топқа бөледі. Қағаз қиынтыларында компьютер құрылғылары мен желі түрлерінің бейнесі ұсынады. Топтың аттары: Компьютер және ғаламтор
Өткен тақырыпты қайталау мақсатында АКТ-ны қолдана отырып тақтада ұсынылған компьютер қолданудың кері аспектілерін суреттерін ұсынады.
бір-біріне лебіздерін білдіреді, тілектерін айтады
оқушылар суреттерді топ атауларына сәйкестендіріп отырады.
Интерактивті тақтада компьютер қолданудың кері аспектілері көрсетеді /суреттерді сәйкестендіреді/
/https://quizlet.com/304744255/match
қалыптастырушы бағалау
смайликтерді көтеру арқылы сәйкесінше бағалау парағы толтырылады
Проблемалық жағдаят тудыру арқылы тақырыпты ашу және мақсатты айқындау «Ойлан, тап» әдісі
Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін ребус ұсынады.
Сабақтың оқу мақсатын ашу мақсатында интерактивті тақтада қауіпсіз желі, вирус, антивирус, әлеуметтік желілер суреттерін ұсынады.
Жаңа білімді беру мақсатында білім порталында бейнеролик ұсынады.
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/kompyuterlik-virustan-qorhanu-sharalary
берілген ребусты шешешіп жаңа сабақтың тақырыбын айтады.
тақтадағы суреттерге қарап сабақтың оқу мақсаттарын ашады.
Оқушылар интерактивті тақтадан бейнебаянды көреді
Мұғалімнің ауызша кері байланысы: «Жарайсыңдар!» деп мадақтау айтады
Сабақтың ортасы
20 мин
« Графикалық органайзер» әдісі арқылы оқушыларда тақырып бойынша өздігінен білім алу дағдысын қалыптастыру (ТЖ)
Информатика: 8-сынып– Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2018, §6
Постер қорғау
1-топ: Компьютерді вирустардан қорғау жолдары, антивирус түрлері, желідегі қауіпсіздік
2-топ: Қазіргі кездегі кеңінен қолданып жүрген желілер, пайдасы мен зияны
Дескриптор:
-қызметін мен түрлерін анықтайды;
-пайдасы мен зиянын анықтайды;
-қазіргі кездегі кездесетін жағдаяттарға мысал келтіру;
тапсырмалар:
(ЖЖ) «Сәйкестендіру» әдісін қолдана отырып тапсырма орындатады.
Мақсаты: Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.
1-тапсырма
2-тапсырма
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
1.Кез-келген желі қолданушысы ...... жекеменшік құқығын сақтау керек.
2.Біреуге зияны тиетін немесе ........ ақпаратты жүктемеңдер.
3.Браузерде «....» функциясын өшіріп тастаңдар
4.Поштаның құпия сөзі ........ болған жөн.
5.Компьютерлік вирустар – бұл компьютер жұмысын ..... немесе мәліметтерді .......... арналған ........ бағдарлама
Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін өмірмен ұштастыра отырып дұрыс бағыт-бағдар беру, желілік қорда алаяқтылық пен агрессияға ұшырамауына жағдай жасау
3- тапсырма:
Білімді бекіту мақсатында «Бірге ойлаймыз, бірге ойнаймыз» әдісі қолданып
ойын-викторинаны Kahoot! порталында түрінде өткізеді.
Викторина сұрақтарын https://create.kahoot.it/create#/new/quiz/overview порталында ұсынады.
1.Компьтерлік вируске .... жатпайды
2.Антивирус түрлері. Артығын көрсет
3.Wi-fi қандай желіге жатады?
4.Әлеуметтік желіні тап
5.Фишинг деген не?
6.Электродық поштаға қайсысы жатады?
7.Кибербуллинг дегеніміз.....
8.Антивирустың қызметін көрсет
9.Интернет желісінің қызметіне жатпайды....
10.Браузер түріне жатпайды.....
Мақсаты: Оқушылардың сабақты меңгеру деңгейін анықтау, жылдам жауап беруге жаттықтыру, сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Ойларымен бөліседі, бірін-бірі тыңдайды,
графикалық органайзер құрады
Берілген дереккөздерді,суреттерді, оқулықты пайдалана отырып әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.
әр оқушы тапсырмаларды жеке-жеке орындайды, дұрыс жауапты сәйкестендіреді
Мәтін
ABDlook+
Сымсыз
Мой мир, ВК, Facebook
Құпия сөздерді бұзу
hat@gmail.ru. 12@list.ru
қорқыту мазмұнында хабарлама жіберу
вирустардын қорғайды
баспаға шығару, вирустан қорғау
wi-fi. Модем
деген жауаптарды көрсетеді.
Берілген дескрипторлар бойынша топтық өзара қалыптастырушы бағалау
«смайликтер»әдісі
«Мадақтау» әдісі
Бірін-бірі бағалайды
Өте жақсы!
Жарайсың!
Талпын!
Kahoot! порталында викторина аяқталғаннан сон автоматты түрде жүлдемен марапатталады.
«Дереккөздер» «Бірлескен оқу» әдісі арқылы оқулықтағы ақпаратты зерттеп, түсіндіреді, топ мүшелерінің дереккөзді қабылдауы, түсінуі сараланады
«Тапсырма»
«Саралау» әдісі арқылы әр түрлі оқушылардың қажеттіліктері ескеріліп, деңгейлік тапсырмалар дайындалады. Қажет болған жағдайда қосымша көмек көрсетіледі.
«Қорытынды»
«Бірге ойлаймыз, бірге ойнаймыз» әдісі арқылы барлық оқушыға бірдей сұрақтар беріледі және әр түрлі жауаптар алынады. Соңында қорытынды ұпайларын көреді
Сабақ соңы
8 мин Кері байланыс жасау мақсатында «БББ» кестесін ұсынады
1.Бүгінгі сабақта менің ........... білгенім
2..Бүгінгі сабақта мен білдім..............
3.Әлі де білгім ............. келеді
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үй тапсырма: Өз компьютерлеріндегі орнатылған антивирус туралы қысқаша мағлұмат жазу
оқушылар сәйкесінше БББ кестесін толтырады
екі ұнаған сәттерін және бір ұсыныс жазады.
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы
Желідегі қауіпсіздік
Полная версия материала