Күні: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 (9) |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
Пән: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Әлемдік экономикадағы дағдарыс |
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты? |
|||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.3.1.3. фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия); |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: АҚШ, Франция, Германия мысалында Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолдарын сипаттау. |
|||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолдарын АҚШ, Франция, Германия елдерінің мысалында деректер арқылы дәлелдеу |
||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: АҚШ, Франция, Германия елдерінің экономикалық дағдарыстан шығу жолдарын бағалау |
||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
АҚШ, Франция, Германиядағы процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолдарын ажыратады |
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаты |
/Оқылым/ АҚШ, Франция, Германия дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың ұстанған жолын анықтайды. /Жазылым/ Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолын осы күнмен салыстыра отырып жазады. /Тыңдалым/ «Камин түбіндегі» әңгіме жайлы тыңдап, Рузвельттің әрекетін бағалайды. /Айтылым/ АҚШ, Франция, Германия мысалында Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолдарын сипаттауда фактілер келтіреді. |
|||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Социал – реформизм, фюрерлік қағида, ұлы дағдарыс. |
||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын сипаттау арқылы МЕ-дің «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығына баулу. |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география, экономика |
|||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Уолт – стриттің күйреу себептері мен салдарын бағалай отырып, әлемдегі экономикалық дағдарыстың пайда болуын түсіндіреді. |
|||||||||||||||||
Тарихи концепт |
«Өзгеріс пен сабақтастық» |
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
А.Ұйымдастыру кезеңі(Сәлемдесу, сынып бойынша түгендеу). Психологиялық ахуал қалыптастыру: Оқушылар түрлі түсті қағаздағы АҚШ, Германия, Франция мемлекеттерінің тулары бар қағаз қыйындасын таңдап алуына байланысты, топқа бөлінеді. Б.Оқушылар қолдарындағы қағаз қыйындысындағы туларға байланысты үш топқа бөлінеді.
І топ – Германия ІІ топ – Франция ІІІ топ – АҚШ Тапсырма «Кезбе тілші» тәсілі. Мұғалім сыныптан 3 оқушыны таңдап, диктор, репортер-тілші ретінде қызмет атқаруды ұсынады. Мұғалім әр оқушыға олардың атқаратын міндеттерін түсіндіріп кетеді. Тапсырма 1 /БС/. Тақырыбындағы үй жұмысын сұрау үшін теледидар бетіндегі хабар жүргізіп тұрған дикторға ұқсап өтілген сабақтың тақырыбы мен сол сабақтағы оқушылардың белсенділі жайлы қысқаша хабарлап өтеді 2-оқушы: Тілші оқиға орнынан ақпарат ұсынады. Яғни, оқушылардың өткен сабақтан не білгендіктерін анықтайды. 3-оқушы: Тілші оқушыларға тікелей келіп, өтілген сабақ бойынша сұрақтар қояды. |
Бейнесуреттер №1 слайд № 2 слайд |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырма №1. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. «Инсерт» арқылы Мәтінмен жұмыс істей отырып, оқулық мәтінді жекелей оқып, жұппен талқылайды. 1. Германияның дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың ұстанған жолы. 2. АҚШ, Францияның дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың ұстанған жолы. 3. Өркендеу кезінің әлемдік экономикалық дағдарысқа ауысуы және дағдарысты реттеу жолдарын іздестіру. ҚБ: 3 минуттық үзіліс. Оқушылар жаңа түсіндірілген тақырыпты ой елегінен өткізу мақсатында 3-минуттық үзіліс стартегиясында төмендегідей фразалар ұсынылады.
Олар бос нүктелердің орнына өз ойларын жазады. Оқушыларға тақырыпты түсіндіру барысында олардың осы тақырып төңірігенде қаншалықты өзінің түсінгеніне, жаңа өтілген тақырып бойынша өз тұжрымдамасына, пікіріне рефлексия жасай отырып, өзінің алдыңғы білімін және тәжрибесін байланыстырып, нақты түсінік табуына мүмкіндік білу үшін қолданылады. |
Дүниежүзі тарихы(1914 жылдан бүгінгі күнге дейін ). Жалпы білім беретін мектептердің 9-сыныбына арналған оқулық / К. Қожахметұлы, Ә. Шүпеков, М. Ғайбуллина. – Алматы: Мектеп, 2013. 49-53 бет. ҚБ арналған тапсырмалар жинағы жазылған парақ |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут |
№3 тапсырма. Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолдарын АҚШ, Германия, Франция мемлекеттері мысалында толтырыңыздар:
Дескриптор. 1. Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың жолдарының әлеуметтік – экономикалық және саяси қарым – қатынастар деңгейін мен ерекшеліктерін анықтайды. 2. Экономикалық өмірге мемлекеттің араласу деңгейін көрсетеді. 3. Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығу үшін мемлекеттердің мәжбүрлі және қоғамдық жұмыстарға азаматтарды тартуын 1-3 мысалын жазады. ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» (Оқушы мен мұғалім арасындағы кері байланыс) Үйге тапсырма: Барлық оқушылар: Оқулықтың соңындағы сұрақтарға жауап беру. Басым бөлігі: 5 – ашық, 5 – жабық сұрақтан тұратын тест құрап келу. Кейбір оқушылар: тақырып төңірегінде баяндама дайындап келу. |
Интербелсенді тақта арқылы https://youtu.be/t-EG1saRvt8 -тен видеофильм көрсетіліп болжам жасайды. |
||||||||||||||||
Саралау. Сыныптың алымына байланысты әр түрлі деңгейлік тапсырмалар құрастырылды. «Кезбе тілші», дереккөз арқылы саралау арқылы топтық жұмыс жүргізілді. Интербелсенді тақта арқылы https://youtu.be/t-EG1saRvt8 -тен видеофильм көрсетіліп болжам жасайды. |
Бағалау. Қалыптастырушы бағаны негізіге ала отырып бағаланды. Деңгейлік тапсырма беру арқылы «3 минуттық үзіліс», «Екі жұлдыз бір тілек» қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Кесте толтыру, постер жасау, дескрипторлар ұсынылды. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Алдын ала денсаулықтарына мән беріледі. |
||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
||||||||||||||||||
Жалпы бағалау 1.Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет? |
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?
Полная версия материала