Қысқамерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:Саяхат және туризм | Мектеп: «Семей қаласындағы №6 гимназиясы» КММ | ||||||||||||||||
Күні:16.03.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Масалимова Бакытгуль Ешенгазиновна | ||||||||||||||||
Сынып:6Пәні:қазақ тілі мен әдебиеті | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Шоқан Уәлиханов «Жоңғария очерктері» (үзінді) | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.О2. Ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме). 6.Ж1. Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік жазу. 6.ТБ2. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру. | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Шоқан Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып, 3 күнге күнделік жазады. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. | ||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өз күнделіктерін негізге ала отырып, өздері саяхаттап барған көрнекті жерлер туралы «Хикая картасын» жасайды. | |||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Ш.Уәлихановқа жас ұрпақ атынан алғысхат жолдайды. | |||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Ш. Уәлихановтың «Жоңғария очерктері» үзіндісінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып, күнделік жазады. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: үзіндінің стильдік ерекшелігін анықтайды. Стильдік ерекшелікті сақтай отырып, күнделік жазады. Күнделік жазуда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. | ||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:эпистолярлық стиль, саяхат, бағыт, өлкетану,күнделік, экспедиция, Жоңғария. | |||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:саяхат, саяхатшы,көрнекті жерлер, мұражай. | |||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Сіздер саяхаттап көрдіңіздер ме? Саяхаттаған сіздерге ұнайды ма? Саяхат туралы естеліктеріңізді қалай сақтайсыздар? Сіздер күнделік жазып көрдіңіздер ме? Күнделік жазудың қажеті бар деп ойлайсыздар ма?Не үшін? | |||||||||||||||||
Не себепті ..... деп ойлайсыз? Ш.Уәлиханов не себепті күнделік жазды деп ойлайсыздар? | |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» тармағы. Отансүйгіштікке, туған жерінің тарихына деген қызығушылыққа, өз елінің Ұлы адамдарын қадірлей білуге тәрбиеленеді. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, өлкетану, география. | ||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Ш.Уәлихановтың өмірбаяны мен еңбектері туралы жас ерекшеліктеріне сай мағлұматтары бар. | ||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||
Сабақта жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин 2мин 2мин 2мин 1мин | Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, тілдік ортаға бейімдеу, эмоционалдық ахуалға көңіл бөлу, сабаққа дайындығын қадағалау, шағын топтарға ұжымдастыру.
(Үлгі: Қайырлы күн! Мен саған жақсы көңіл-күй тілеймін! Ассалаумағалейкум! т.б.)
Ойын тәртібі: бірінші оқушы 1 сұрақ қойып, жауап беретін оқушының атын атайды. Аты айтылған оқушы жауап беріп, өзінің сұрағын қойып, сұрақты келесі кімге жолдайтынын айтады.)
|
Интербелсенді тақтадан көрсету | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 23 мин 5 минут 18 минут | 1. Тапсырма: «Шоқанның күнделігі» мәтінімен жұмыс Ж. Т Дескрипторлары:
Стиль түрлерінің ерекшеліктері жазылған дайын парақтар үлгі ретінде ұсынылады. ҚБ «Бағдаршам» 2.Тапсырма «Менің күнделігім» Ж, ЖЖ Өздері демалыс кезінде уақытты жақсы өткізген кездеріне 3 күндік күнделік жазады. Дескрипторлары:
(оқушылардың көпшілігіне бағытталған тапсырма)
«Бабалар мұрасы – ұрпаққа аманат» Ж (оқушылардың кейбіріне ұсынылатын тапсырма) Өзінен кейін қалдырған құнды мұрасы үшін Ш.Уәлихановқа жас ұрпақ атынан алғысхат жолдайды. Дескрипторлары:
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» | https://bilimland.kz/kk «Жоңғария очерктері» (үзінді) «Шоқанның күнделігі» мәтіні жазылған таратпа материал http://shygharma.info/ стиль түрлері http://dereksiz.org/bikenova-glnafis-tokenizi-aza-tilindegi-epistolyarli-stiledi.html эпистолярлық стиль А4 парақтарында күнделік жазуға арналған дайын кесте
Флипчарт, маркер, желім, түрлі-түсті қағаздар, қайшы. А4, маркер, желім, түрлі-түсті қағаз. | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин | «Күнделік жазу керек пе?» Тақырыбында «ПОПС» формуласымен бүгінгі сабақты бекітеді. «Галлереяға ой шарлау» кері байланыс жүреді. | «ПОПС» формуласының үлгісі экранға шығарылады | |||||||||||||||
Қосымша мәлімет | |||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||||||||||||
Барлық оқушы орындайтын «Менің күнделігім» тапсырмасы модельдеумен ұсынылады. Көпшілігі «Хикая картасын» толтырады. Кейбір оқушылар Ш.Уәлихановқа жас ұрпақ атынан алғысхат жолдайды. | ҚБ «Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек», эмоционалды қолпаштаумен бағалау. Кері байланыс «Галлереяға ой шарлау» әдісі бойынша. | Ш.Уәлихановтың бізге қалдырған мұрасы тікелей тарих, өлкетану, географиямен байланысты болғандықтан осы пәндермен сабағымды ұштастырамыған. Орта буын оқушыларына қарапайым өмір қауіпсіздігі ережелері, партада түзу отыру, топта жұмыс істеу ережелерін сақтауды естеріне салып отырамын. «Жоңғария очерктері» аудиокітабын, «Білімлэнд» сайтының материалдарын негізге алғандықтан ғаламтор ресурстарын, сабақ барысын, мақсатын, тапсырмаларды қолжетімді беру үшін слайд көрсетуге интербелсенді тақтаны қолданамын. Сабақ бойында Ш.Уәлихановтың еңбектері арқылы өз елінің тарихы, географиясынан хабардар болып, Отансүйгіштікке, туған жерінің тарихына деген қызығушылыққа, өз елінің Ұлы адамдарын қадірлей білуге тәрбиеленеді. | |||||||||||||||