Сабақ: |
Мектеп: №27 орта мектебі |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тәженова Бахтыгүл Бейсенбайқызы |
||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Диссоциациялану дәрежесі. Күшті және әлсіз электролиттер. |
||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? 9.4.1.7. Күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу. |
||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||
Диссоциациялану дәрежесін салыстырады.Күшті және әлсіз электролиттерді сипаттайды. |
|||||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||
Диссоциациялану дәрежесін анықтайды. Күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіреді. |
|||||||
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||
Диссоциацияланған электролиттердің дәрежесін анықтауға күрделендірілген есептер шығарады. |
|||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика (электролиттер,электролиз) |
||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық және жұптық жұмыс арқылы күшті және әлсіз электролиттерді ажыратуға мысалдар келтіру негізінде ынтымақтастықпен жұмыс жасауға,өзгенің пікірімен санасуға баулу |
||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Не істей алады? Күшті және әлсіз электролиттерді ажыратады. Диссоциациялану дәрежесін анықтайды. |
||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||
Күшті электролит,әлсіз электролит, диссоциациялану дәрежесі |
|||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
Электролиттердің диссоциациялануы неге байланысты? |
|||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
Электролиттердің молекулалары толық диссоциациялана ма? әлде жартылай диссоциациялана ма? Неліктен? |
|||||||
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
Күшті және әлсіз электролиттер.... Диссоциациялану дәрежесі.... Электролиттердің .....маңызы бар. Бейнежазба (электронды оқулық ) |
|||||||
Алдыңғы оқу |
Электролиттік диссоциациялану теориясының сандық жағынан.... сипатталады. Диссоциациялану дәрежесі... Диссоциациялану дәрежесіне байланысты... |
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
Басы 5 мин |
2мин 3 мин |
(Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару)
1.Электролиттер дегеніміз не? 2.Бейэлектролиттер дегеніміз не? 3. Электролиттік диссоциация 4.Электрөткізгіштер деген не? 5.Электр тогының табиғаты жөнінде білесіздер? ҚБ: Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау арқылы бағалау Сынып оқушылары «Мозаика» әдісі бойынша І- топ «Күшті электролиттер», ІІ- топ «Әлсіз электролиттер», ІІІ- топ «Диссоциациялану дәрежесі» сөз тіркестері арқылы топтастырылады. |
Қағаз қиындылары. Топ ережесі сақталады. |
||||
Ортасы 30мин |
4мин 13мин 2мин 6 мин 5мин |
Жаңа сабақты түсіндіру «Ой қозғау» (бейнежазба көрсетіледі) -Бейне жазбадан нені байқадыңыздар? -Электролиттер қалай жіктеледі? -Электролиттік диссоциациялану дегеніміз не? Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс .«Оқы, ойлан, талқыла» Оқулықтағы мәтін(оқушылар мәтінді оқып,топта талқылайды) І топ. Табиғаттағы және тұрмыстағы күшті электролиттер ІІ топ Табиғаттағы және тұрмыстағы әлсіз электролиттер ІІІ топ Диссоциациялану дәрежесі Топтық жұмыста оқушылар өз топтарында берілген тапсырмаларды орындап, жоба қорғайды. ҚБ: «Мадақтау сэндвичі» арқылы бағалау жүргізіледі. Жұптық жұмыс Егер ерітіндідегі 200 молекуланың 20-сы ыдыраса, электролиттік диссоциациялану дәрежесі неге тең болады? Бұл электролит күшті ме, әлде әлсіз бе? ҚБ: (әр жұп бір-бірін бағалайды,соңынан дайын үлгі жауап арқылы жұптардың өзара қалыптастырушы бағалауы жүзеге асырылады) Жеке жұмыс (сараланған тапсырмалар, №1 қосымшада көрсетілген) ҚБ: дескриптор негізінде әр оқушының жұмысына жазбаша кері байланыс беру |
Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында АКТ мүмкіндіктерін қолдану. Бейне жазба (электронды оқулық) Оқулықпен жұмыс. қарындаштар, А4 форматты қағаздар Үлестірме қағаз Үлестірме қағаздар
|
||||
Соңы 5 мин |
3мин 2мин |
Рефлексия «Білім қоржыны»
Үй тапсырмасы: «Электролиттердің күшін практикада қандай мақсаттарда қолданады?» тақырыбында мәліметтер жинақтау |
Суреттер, стикер |
||||
Қосымша ақпарат |
|||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. |
|||||
|
Тж «Мадақтау сэндвичі», Жж дайын жауап үлгісі, Ж дескриптор негізінде кері байланыс беру |
||||||
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|||||||
Қорытынды бағамдау |
|||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
Сараланған тапсырмалар
Жұптық жұмыс
Тапсырма
Егер ерітіндідегі 200 молекуланың 20-сы ыдыраса, электролиттік диссоциациялану дәрежесі неге тең болады? Бұл электролит күшті ме, әлде әлсіз бе?
Жеке жұмыс
Тапсырмалар
1.Күшті және әлсіз электролиттерге қандай заттар жатады?
2. а)Электролитті суда еріткенде әрбір 100 молекуладан 70 молекула ионға ыдыраған жағдайда оның диссоциациялану дәрежесі неге тең екенін есептеңіз.
б) Ерітіндідегі ыдыраған молекула саны 60-қа тең және диссоциациялану дәрежесі 80% болса,иондарға ыдырамаған молекула саны қанша болатынын анықтаңыз.
в) Күміс нитратының 0,2М500мл ерітінідісі диссоциацияланғанда 8,7г күміс иондары түзілді. Электролиттің диссоциациялану дәрежесін есептеңіз.
Бағалау критерийі |
Дескрипторлар |
1.Күшті және әлсіз электролиттерді анықтайды. 2. Диссоциациялану дәрежесін есептейді. |
|