№ 43 сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың сыну заңы. Толық ішкі шағылу |
Курс, топ |
1 курс, ОСк-02, Гк-01 |
Модульдің атауы/пән |
Физика |
Оқытушы |
Кабзолданова А.С. |
Мерзімі |
|
Сабақтың типі |
Аралас |
Сабақтың оқу мақсаттары |
- Гюйгенс принципі арқылы жарықтың сынуын түсіндіру |
Сабақ мақсаттары |
Гюйгенс принципі арқылы жарықтың сынуын түсіндіру. |
Бағалау критерийлері |
|
Оқу-әдістемелік, техникалық жабдықтау, анықтамалық әдебиет |
Студенттер интернетте ақпаратты табу үшін жұмыс істейді |
Пәнаралық байланыстар |
математика: жылдамдықты дәл анықтау үшін арақашықтықты ұлғайтудың маңыздылығын түсіндіру. |
Сабақтың барысы
Жоспарланған мерзімдер |
Жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Алдыңғы білімдерін жаңғырту Сыныпқа фронтальды сұрақтар қою арқылы 8 сыныпты қарастырылған заңдарды еске түсіру:
Жарықтың сыну заңын тұжырымдаңыз Ой қозғау Оқушыларға жарықтың сынуына демонстрация көрсетіледі. Прблемалық сұрақ: Нені байқап тұрсыздар? Стақанға тұрғызылған сызғыш ауа-су шекарасында сынған сияқты көрінеді. Себебі неде деп ойлайсыздар? Оқушылардың жауаптарын негіздей отырып сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын ариялау. |
Суы бар стақандағы қарындаш; Бос ыдысқа салынған монета. Презентация (1-3 слайд) (4 слайд) |
Сабақтың ортасы 43-45 мин |
Теориялық білім Оқушылар қатарға тұрып, бір-бірлерінің қолдарын ұстап едендегі сызық бойынша қозғалады. Әр оқушы сызыққа жеткен кезде артқа жарты қадам жасау керек. Қалған оқушылар өзгерісті байқап, болжам нәтижемен салыстырады. Қорытынды тұжырым арқылы Гюйгенс принципіне келу:
Топпен жұмыс. Оқушылар қатар бойынша екі топқа бірігеді. 1 топ тапсырмасы: Гюйгенс принципі негізінде жарықтың шағылу заңын талдап, екінші топқа түсіндіру. 2 топ тапсырмасы: Гюйгенс принципі негізінде жарықтың сыну заңын талдап, бірінші топқа түсіндіру Өзара түсіндіру. Топтар бір-біріне түсіндіреді. Талқылайды. Сұрақтар қояды. Қорытындылайды. |
Үлестімелі қағаз 1 А3, фломастер, сызғыш, транспортир, ноутбук Үлестімелі қағаз 2 Үлестімелі қағаз 3 Сурет қималары |
Сабақтың аяқталуы |
Бекіту тапсырмасы. Оқушылар тапсырманы жұппен орындайды:рындап болған оқушыларға дұрыс жауаптары беріледі. Оқушылар өздерін өздері бағалайды. Мұғалім оқу мақсаты бойынша, оқушыларға кері байланыс береді Оқушылар ҚБ тапсырмасын орындайды Кері байланыс беру |
|
Үйге тапсырма: Үйге тапсырма: § 4.9. |
11 сыныпқа арналған физика оқулығы (Жаратылыстану –математика бағыты) Б.Кронгарт, В.Кем, Н. Қойшыбаев |